EFSAD’da 5 Kasım Cuma – Emel Sezer – Sunum ve Söyleşi

EFSAD’ ın  5 Kasım  Cuma akşamı konuğu Resim Öğretmeni , Ressam,  Fotoğraf emektarı  Emel Sezer . Resim ve fotoğrafta pekçok başarıya imza atan Emel Sezer,  çocuklara yönelik fotoğraf projeleriyle şimdiye kadar binlerce çocuğa ulaştığını ifade ediyor.

 2018 yılında fark yaratan çalışmalar yapan kadınlara verilen “Margarette Golding “Uluslararası Prestij  ödülününün sahibi olan  Emel Sezer bizimle ; Çeliğin Serüveni , Kukerlandia  Festivali ve Mis Gibi  adlı üç fotoğraf gösterisini paylaşacak. 

Sunumun  ikinci bölümü çocuklara yönelik fotoğraf eğitim ve atölyeleri  ve yeni projeleri hakkında olacak.

 

Zoom Katılım Bilgileri:

5 Kasım 2021 Cuma Saat: 20:30

https://us02web.zoom.us/j/7895672326?pwd=QzRuR1Y0N0dDczRKNUgvaEJoNjQ4Zz09

Meeting ID: 789 567 2326
Passcode: 21EFSAD26

Emel Sezer kimdir?

Edirne’de doğdu. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Öğretmenliğinden mezun oldu .  AÖF Kameramanlık ve Fotoğrafçılık mezunu.

Resim öğretmeni,  Ressam ve fotoğraf emektarı. Resim ve fotoğraf ile ilgili STK kuruluş ve çalışmalarında yer aldı. Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde Sanatsal fotoğraf derslerine eğitmen olarak girdi. Resim ve fotoğraf dallarında Ulusal ve Uluslararası platformlarda pek çok sergiye katıldı ve sunumlar yaptı.Ulusal ve Uluslararası fotoğraf  yarışmalarında ödüller kazandı. Resim çalışmaları ve fotoğrafları albümlerde yer aldı. Ulusal fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yaptı.

Çocuklara fotoğraf ve fotoğraf sanatını anlatan ve  dünya genelinde  çocuklara yönelik ilk eğitim kitap serisi olan  “Fotoğrafa İlk Adım – Photography First Step”in çizimlerini  hazırladı ve yayımladı. Orijinali Türkçe ve İngilizce olan kitap Boşnakça –Arnavutça ve Makedoncaya çevrildi. Bu  çalışmasını projeye dönüştürdü. Serdar Akyay ile yurt içinde ve dışında çocuklara fotograf eğitimi vererek şimdiye kadar 3000 çocuğa ulaştı.  Bu çalışma Bosna- Tuzla kantonunda iki ayrı zamanda  kimsesiz çocuklarla , Bulgaristan – Burgas  ve Makedonya Struga’daki çocuklarla devam etti. 

Çocuklara İlk Adım Fotograf Egitimi “ Bak – Düşün – Gör ” sloganıyla, iki ülkede( Türkiye Edirne – Bulgaristan Burgas) “İlk Adım Fotoğraf Atölyesi” olarak gerçekleştirildi. Tüm çocukların çalışmalarından oluşan sergi, 2019 yılı içinde Bulgaristan (Burgas) , Edirne ve İstanbul’ da sergilendi.   Bu proje ile ,fark yaratan çalışmalar yapan kadınlara verilen “Margarette Golding “Uluslararası Prestij  ödülünü aldı  (2018). Ana sınıfındaki 5 yaş grubuna fotoğraf eğitimi verdi ve bu  çalışması Uluslararası “ Ne kadar erken o kadar iyi” konulu sempozyumda sunuldu.

Engelli bireylere farkındalık yaratmak amacıyla, Görme Engelli çocuklar ile yaptığı “Kavramsal Fotoğraf” çalışması  “Görünmeyen Kareler” ismiyle Türkiye’nin bir çok yerinde sergilendi 

Kişisel sergiler açtı  ve birçok karma sergiye katıldı. (Bosna Tuzla kantonunda çektiği fotoğraflardan hazırladığı “Arınma” isimli fotograf sergisini bir çok yerde açtı).

Çağdaş Ressamlar Birliği Trakya Temsilcisi ve derneği yönetim kurulu üyeliği yaptı, SAYREK (Sanatın Yedi Rengi) dernek üyesi, Uluslararası Fotoğrafçılar Derneği GPU-Hermes üyesi, ve SSS-R Unvan sahibi, FIAP en iyi fotoğrafçı unvanı sahibi. Resim çalışması TÜ İlhan Koman Sanat Müzesine kabul edildi.

Halen kendi atölyesinde resim çalışmalarına ve fotoğraf projeleri çalışmalarına devam etmektedir. 

 

Katıldığı Fotoğrafçılar Buluşması                                                                                                                         

2013 – UPI 2. Uluslararası Fotoğrafcılar Buluşması Fotoğraf Festivaline davetli olarak katılım                                                        

2013 – 3. Akşehir Belediyesi Ulusal Fotoğrafçılar Buluşmasına katılım

2013-  Çin Fotoğraf Federasyonu Davetlisi olarak Türkiye – Çin fotoğrafçılar buluşmasına katılım

2016  – İslam Ülkeleri Fotoğrafçılar Buluşmasına (Konya) davetli olarak katılım.

Kişisel Resim Sergileri

2001 – Edirne Deveci Han Kültür Merkezinde kişisel Figüratif yağlıboya sergisi 

2010 –  Yunanistan-Selanik – “Pireos  Bankası  Sanat Galerisi” 

2010 –  Edirne Devecihan Kültür Merkezi

2013 –  İstanbul Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi

2013 –  Bursa-Nilüfer Belediyesi Sergi Salonu

2013  –  Edirne Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu

2014  –  Bulgaristan  Kırcali 

2014  –  Bulgaristan Sliven –  Art Galeri

2017  –  Bosna-Hersek Tuzla kantonu  BOSANSKI KULTURNI CENTAR Art Galerisi

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

17 Mart Cuma – MERAL EGÜZ – Fotoğraf Sunumu ve Söyleşi

17 Mart 2023 Cuma akşamı saat 19:00 da EFSAD dernek binamızda konuğumuz MERAL EGÜZ. ”Gizemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir