EFSAD’da 5 Mart Cuma – EFSAD “Bir Ses Ver” Fotoğraf Grubu

EFSAD’ın  5 Mart Tarihinde konuğu “BİR SES VER “ fotoğraf grubu olacak . Her yıl “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” onuruna yeni bir proje üreten grubun teması bu yıl Covid 19 üzerine oluşmuş. Grup fotoğrafçılarının pandemi sürecinde ürettiği  projede belgesel, kurgusal ve kavramsal portfolyolar yer alıyor.

EFSAD “Bir Ses Ver “Fotoğraf Grubu Hakkında :

2016 yılında  EFSAD bünyesinde 13 kadın fotoğrafçının biraraya gelerek kurduğu grup, kurulduğu günden bu yana her yıl farklı bir konuda proje üretmeye devam ediyor.

Kavramsal çalışmalardan oluşan ve grupla aynı adı taşıyan ilk projeleri fotoğraf gösterisi ve farklı mekanlarda sergilemelerin yanı sıra Ulusal basında  da yer aldı. İlk projelerinde  “Bir ses ver dedik, azdık çok olduk, çoğaldıkça, çok sesliliğin erdemini, güzelliğini gördük, fikirlerimizi paylaştıkça, farklılıklarımızdan oluşan zenginliği yaşadık” dediler.  (2017)

2018 yılında günümüzün tüketim çılgınlığına bir itiraz olarak  “ SADE “projesi  ortaya çıktı.” Kim bilir ? vazgeçemediklerimizi bir süreliğine ardımızda bırakıp daha sade, daha az ile yetinmeyi öğrenmeye fotoğraflar ile başlamak önünde sonunda karar almak zorunda kalacağımız günler için bir başlangıç oluşturabilir. ‘’ dediler.

3.çalışma yıllarında  duygu ve düşünce dünyalarının pusulası salt  insan’a yönelince “Bir İnsan, Bin Masal” ortaya çıktı. “Uzaktan yakından geçiyoruz her gün birbirimizin yanından. Geçiyoruz da bir an bakışlarımız birbirine değdiğinde ne görüyoruz? Bir şey görüyor muyuz yoksa sadece birbirimize bakıyor muyuz” sorusuyla insan ilişkilerine dikkat çektiler.(2019).

2020 yılında  fotoğrafçıların her birinin farklı bakış açıları ve fotoğraf tekniklerini kullanarak ürettiği ,ışık ve gölgenin, aydınlık ve karanlığın rol aldığı” IŞIK HİKAYELERİ” projesini gerçekleştirdiler.

Grup üyeleri beş yıldan bu yana ürettikleri portfolyoları ile katıldıkları çeşitli yarışmalarda ödüller ve sergilemeler almışlardir.

Kurulduğu günden bu yana grubun danışmanlığını EFSAD geçmiş dönem başkanlarından Birol Kayrak yürütmekte ve destek vermektedir.

Mar 5, 2021 20:00

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/8198797818?pwd=cjJ6ZGNQUHRLRVNHYm01ZHBWRzZoQT09

Meeting ID: 819 879 7818
Passcode: EFSAD-1995

İlginizi Çekebilir

17 Mart Cuma – MERAL EGÜZ – Fotoğraf Sunumu ve Söyleşi

17 Mart 2023 Cuma akşamı saat 19:00 da EFSAD dernek binamızda konuğumuz MERAL EGÜZ. ”Gizemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir