EFSAD’da 5 Nisan Cuma – M. Müsebbih Ergin

Bu haftaki fotoğraf etkinliğimizde konuğumuz geçtiğimiz Kasım ayından beri etkinliklerimizde aktif olarak yer alan M. Müsebbih Ergin. Görevi nedeniyle Edirne’den Eskişehir’e tayin olan Müsebbih Bey EFSAD camiasına sıcakkanlı bir giriş yaparken yanında çok sayıda çalışmasını da getirdi. 5 Nisan tarihli etkinlikte bizlerle “Kukerler” ve “Edirne” isimli fotoğraf gösterilerini paylaşacak.

KUKERLANDİYA

Fotogezgin internet sitesinde  yayınlanan  Kukerlandia: Yambol’un Maskeleri; isimli  foto makalesinde sevgili dostum  fotoğraf hocam Enver ŞENGÜL;

‘’Kulakları tırmalayan bir gürültü çıkararak dans ediyorlar. Rengârenk giysileri ve birbirinden otantik el yapımı maskeleri var. Gruplar halinde izleyenlerin önünden geçerek çan seslerinin ve müziğin eşliğinde tiyatral bir gösteri sunuyorlar.

Bu gelenek ta Trak’lara dayanıyor ve 6-7 Bin yıllık bir geçmişi olduğu tahmin ediliyor.

Her bahar gelişinde kötü ruhların kovulması kültünün günümüze yansıması aslında tüm bu yapılanlar.’’   Diyerek anlatıyor bu festivali..

İşte Bulgaristan’ın Yambol kentinde  her yıl Mart ayının başında  yapılan  dünyanın bu en otantik festivallerinden birinde aralıksız 5 yıl boyunca çektiğim fotoğraflardan bir demeti  bu gösterimde beğeninize sunuyorum . Bu gösteriyi izlerken  yine Enver Şengül hocamın deyişiyle ’’ kendinizi bin yıllar öncesinin Trak savaşçılarının arasında hissedecek ve bağıra çağıra, gürültü ve çan sesleri çıkararak kötü ruhlarla savaşa giden Trak savaşçılarının aralarında bulunmanın farklı duygularını yaşıyacaksınız’

EDİRNE

Sultanların şehri, şehirlerin Sultanı Edirne. 12 yıl görev yaptığım, mistik havası, buram buram tarih kokan dokusu, dünya mirasına giren  muhteşem Selimiye camii. Somut olmayan kültürel mirasımız Kırkpınarı, sosyal yapıdaki hoşgörünün yansıması Kakava eğlenceleriyle, eşsiz  damak tadlarıyla, renkli insanlarıyla duygusal olarak herkesi kendine bağlayan Edirne.  Bu gösterimde  Edirne şehrimizden birkaç kesit sunmaya çalışacağım.

MEHMET MÜSEBBİH ERGİN

1958 yılında Bitlis’te doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirdi. Türkiye’nin çeşitli illerinde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptı.1999 yılında atandığı Edirne ilinde tanıştığı fotoğraf sanatçısı Enver Şengül’ün desteği ve katkısı ile 2004 yılından itibaren  fotoğraf sanatı ile ciddi olarak ilgilenmeye başladı. Katıldığı ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında biri FİAP mansiyon ,  biri  UPI mansiyon olmak üzere çok sayıda  ödül kazandı. Fotoğrafları muhtelif dergi gazete ve internet sitelerinde yayınlandı.. İki fotoğrafı Kültür Bakanlığınca Edirne tanıtım fotoğrafı olarak afiş yapıldı.

EFOD Edirne Fotoğraf Sanatı Derneğinde aktif üye olarak çeşitli  karma sergilerde yer aldı. Aynı Dernek bünyesinde iki fotoğraf atölyesi çalışmasını bitirdi. Atölye fotoğrafları yurdun muhtelif yerlerinde  sergilendi. Balkanlarda Osmanlı Medeniyeti isimli   Enver Şengül ile ortak olarak hazırladığı Gaziantep’te ve Ankara’da sergilendi. Son olarak 2012 Temmuz ayında Edirne’de açtığı Kırkpınar konulu ilk kişisel sergisi ile Edirne’ye veda etti.

Halen Eskişehir Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktadır.. Evli ve birisi meslektaşı olan üç erkek evlat sahibidir.

Tüm fotoğraf severleri bu güzel gösterileri izlemeye davet ediyoruz. EFSAD fotoğraf gösterileri tüm halkımıza açık ve ücretsizdir.

5 Nisan Cuma 19:15

Özdilek Sanat Merkezi

IMG_3834--en güzel2011 IMG_9369g IMG_2466 edd

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir