EFSAD’da 6 Mart – Kadına Yönelik Zulme Karşı Sessiz Çığlık Gösterisi “YAŞAYAN KADINLAR: HEPİMİZ BİRİZ”

6 Mart tarihli fotoğraf etkinliğimizin konuğu EFSAD’lı kadınlarımız. Eski başkanımız Gülbin Özdamar Aklarçay’ın liderliğinde kurulan ve EFSAD’lı kadın fotoğrafçılardan oluşan “Yaşayan Kadınlar” Fotoğraf Grubu, kadın ve çocuk cinayetlerine, tacizlerine, tecavüzlerine karşı; “Hepimiz Biriz” sloganını fotoğraflarla görselleştiriyor ve bu haykırışa ortak olmak isteyen herkesi 6 Mart Cuma günü saat: 19.00’da Özdilek Sanat Merkezi‘ne davet ediyor.

Grup, son dönemlerde giderek artan, kadın cinayetleri, şiddet, intiharlara ve tacize yönelik hassasiyetin her alanda gösterilmesi gerekliliğinden yola çıkarak, yaklaşık 300 sıradan kadının sessiz çığlığını yansıtan bir gösteriyle Dünya Kadınlar Günü’nde yitip giden kadınları anıyor.

Küratörlüğünü Gülbin Özdamar Akarçay’ın yaptığı gösteride yer alan fotoğrafçılar:

Hülya Avdan,

Özlem Kanat Örneksoy,

Sema Omurtak,

Şükran Tunç,

Ayşegül Çıkıncı,

Sevgi Kösem,

Melis Batır,

Esra Çolak,

Solmaz Mercan,

Esra Uğuz Sayın,

Zeynep Özyürek.

Kadına Yönelik Zulme Karşı Sessiz Çığlık Gösterisi – “YAŞAYAN KADINLAR: HEPİMİZ BİRİZ”
Kadına yönelik şiddete karşı bir manifesto bizim adımız. İnsanca yaşayıp, insanca ölmek istiyoruz. Öldürenlere, taciz, tecavüz edenlere, şiddete karşı, yitip gitmiş bütün kadınlar için inadına YAŞAYAN KADINLAR! diyoruz.

Tüm fotoğraf severleri bu sessiz çığlık gösterisine katılmaya davet ediyoruz.

6 Mart Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

Not:Yaşayan Kadınlar Grubu, 2011 yılında Gülbin Özdamar Akarçay liderliğinde kuruldu. Farklı meslek gruplarından ve farklı yaşlardan kadınlardan oluşan grup, 3 senede 3 projeye imza attı. Grup, ilk projesinde hayatın her alanında yaşama tutunmuş kadınları fotoğrafladı. “Selfportre” başlığındaki ikinci proje ise grubun, kadınları şiddete maruz bırakanlara tepki olarak “İnadına Yaşayan Kadınlar” manifestosu etrafında birleşmesini sağladı. “Madam” projesi ise objektiflerin erkeğe doğrultulduğu, erkekleri anlama çabasıydı. Yaşayan Kadınlar Fotoğraf Grubu’nun, 2014 yılında gerçekleştirdikleri Yaşayan Kadınlar: Zaman projesi epey ses getirdi..Grup, yeni projeleri üzerinde çalışmaya devam etmektedir. Akarçay grup ile ilgili şunları söylüyor: “”Öldürenlere inat, Yaşayan Kadınlar” dedik. Fotoğraf ortak noktamız oldu. Gülümsemeler ve paylaşımlar bizi daha da kenetledi. EFSAD buluşma noktamız, Yaşayan Kadınlar adımız oldu. 8 Mart değil sadece bizi birleştiren, insan olmak, kadın olmak, vicdanlı olmak, fotoğrafla anlatmak…”

08acikton

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir