EFSAD’da 7 Mart Cuma – Yaşayan Kadınlar – Kadına Yönelik Zulme Karşı Bir Manifesto Gösterisi : ZAMAN

EFSAD geçtiğimiz yıl başlattığı Mart ayı gösterilerinde sadece kadın fotoğrafçılara yer verme uygulamasını bu yıl da sürdürüyor. Bu yıl Mart ayındaki ilk gösteriyi EFSAD’ın gururu kadın fotoğrafçıların oluşturduğu “Yaşayan Kadınlar” grubu yapıyor.

Yaşayan Kadınlar Fotoğraf Grubu,  fotoğrafın zaman algısında değişiklikler yaparak kadına yönelik şiddete ve zulme karşı bir manifesto niteliği taşıyan gösterilerini, 7 Mart Cuma günü Saat: 19.00’da, EFSAD çatısı altında, Özdilek Sanat Merkezi’nde izleyici ile buluşturuyor.  Grup, son dönemlerde giderek artan, kadın cinayetleri, şiddet, çocuk gelinler, intiharlara ve tacize yönelik hassasiyetin her alanda gösterilmesi gerekliliğinden yola çıkarak, şiddeti göstermeden hissedebileceğiniz, vicdanlara seslenen bir gösteriyle Dünya Kadınlar Günü’nde yitip giden kadınları anıyor.

Gösteride yer alan fotoğrafçılar: Hülya Avdan, Özlem Kanat, Sema Omurtak, Şükran Tunç, Ayşegül Çıkıncı, Sevgi Kösem, Melis Batır, Esra Çolak, Solmaz Mercan ve Gülbin Özdamar Akarçay.

Yaşayan Kadınlar Türkiye’de ilk olarak bir kadın grubunun temel fotoğraf semineri sonrası birleşip sanat düzeyinde işlere imza attıkları bir oluşum olma özelliği taşıyor. Yaşamın her alanından farklı meslek gruplarından kadınların bir araya gelerek oluşturdukları  Kadın Fotoğraf Grubu, ilk sergilerini 2011 yılında, “Öldürenlere İnat Yaşayan Kadınlar” söylemi ile, “Self-portreler”inden oluşan sergilerini ise 2012 yılında gerçekleştirdi. Geçtiğimiz 8 Mart dünya kadınlar gününde MADAM adıyla bir gösteri hazırlayan Yaşayan Kadınlar, “Madam, bir nefes verdi Adam doğdu, adam sonra unuttu, nefes yaşamdı” dizeleriyle başlayan gösterilerinde karşı cins olarak erkekleri anlattılar. Yaklaşık 4 yıldır birlikte çalışmalara imza atan grubun küratörlüğünü Gülbin Özdamar Akarçay yapıyor. Akarçay grup ile ilgili şunları söylüyor: “”Öldürenlere inat, Yaşayan Kadınlar” dedik. Fotoğraf ortak noktamız oldu. Gülümsemeler ve paylaşımlar bizi daha da kenetledi. EFSAD buluşma noktamız, Yaşayan Kadınlar adımız oldu. 8 Mart değil sadece bizi birleştiren, insan olmak, kadın olmak, vicdanlı olmak, fotoğrafla anlatmak…”

Tüm fotoğraf severleri bu etkili çalışmayı izlemeye davet ediyoruz.

EFSAD fotoğraf gösterileri ücretsiz olup herkese açıktır. Dernek üyesi olmanıza gerek yoktur.

7 Mart Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

afiş (2)

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir