EFSAD’da 7 Şubat Cuma – Nafiz Emre KONURALP

EFSAD’ın 7 Şubat tarihli konuğu Nafiz Emre KONURALP olacak. Nafiz Emre Konuralp, EFSAD ‘da bir süredir üzerinde çalıştığı, insan gözlerinin yakın plan çekimlerinden oluşan “Gözler Anlatır” projesinin ilk gösterimini sunacak. İlk gösterinin arkasından ise kişisel ve ticari olarak son yıllarda yaptığı çekimlerden hazırlıdığı karma bir gösteri gerçekleştirecek.

Gözler Anlatır Projesi

“Gözler Anlatır” ismini verdiğim bu proje, gözlerde kendimi bildim bileli aradığım anlamı somutlaştırmak amacıyla başladığım bir çalışma. Hepimiz farklı hayatlar yaşıyoruz, farklı acılar tadıyoruz, farklı güçlüklerle karşılaşıyoruz. Kimimiz sağlığına çok dikkat ediyor, kimimiz çok düzensiz bir hayat yaşıyor. Zor şartlar altında fizik gücü ile çalışıp para kazananlarda var, sadece beynini çalıştırıp oturduğu yerden zahmetsiz kazananlarda. Tüm bunların vücüdümuzda bıraktığı görünür yada görünmez izler var. Ben tüm bu yaşanmışlıkların en çok gözlere kazındığını ve en iyi oradan okunabileceğini düşünüyorum. Bu projeye, farklı mesleklerden ve yaşlardan, hayat hikayelerini az çok bildiğim insanların gözlerinin yakın plan çekimlerini yaparak, bu fotoğraflar üzerinden bir sonuca varıp varamayacağım görmek için başladım. Yaşdaki değişim, meslek, yaşam tarzı, psikolojik yapı ve hayat görüşü, bilimsel olarak iris adı verilen ve hepimizin sadece rengini algılayabildiği yüzeyin yapısını nasıl etkiliyordu? Bir fotoğrafta sadece gözünü görebildiğmiz bir insanı hayal gücümüzde canlandırabilir miyiz?

Ben, bu projenin gösterisinde, gözlerini yakın plan fotoğrafladığım insanların yaş, meslek ve cinsiyet bilgilerini de paylaşacağım. İnsan bedeninin tamamını ele aldığımızda, kişinin gözünü fotoğraflamak açık bir kompozisyon kurmak anlamına geliyor. Ben bu kompozisyona yaş, meslek ve cinsiyet bilgisini ekleyerek, izleyenlerin kompozisyonu tamamlayabilmeleri için hayal güçlerine ipuçları vermek istiyorum. Bu fotoğrafları ilk kez insanlar ile paylaşacağım. Gözler bize ne anlatacak, merak ediyorum.

Nafiz Emre Konuralp Kimdir?

Nafiz Emre Konuralp, Düzce ilinde doğdu. Lise yıllarında müzik ile ilgilendi ve üniversite eğitimi için geldiği Eskişehir ‘de müzik alanında profesyonelleşti. Profesyonel müzik kariyeri için Eskişehir ‘deki mühendislik eğitimini yarım bırakarak İstanbul ‘a taşındı. Grubu ile ilk resmi albümünü CD formatında yayınladıktan sonra birçok konser verdi. Fotoğraf ile tanışması müzik kariyerini daha ileri taşımak için girdiği Ses Mühendisliği bölümünde oldu. Eğitimin ilk dönemlerinde aldığı toplamda 4 saat süren teknik fotoğrafçılık dersi, zaten içinde olan fotoğraf merakını bir profesyonel makine edinme noktasına taşıdı. Araştırarak, okuyarak, deneyip yanılarak, izleyerek kendini geliştirdi. Fotoğraf öylesine kendine bağlamıştı ki profesyonel müzik kariyerini noktalayarak sadece fotoğraf ile ilgilenmeye başladı. Yarım kalan üniversite eğitimini tamamlamak içn Eskişehir ‘e döndü. Dönmesi ile birlikte üniversitenin Doğa Fotoğrafçılığı kulübüne adım atması bir oldu. Kulüp bünyesinde açılan “Temel Fotoğrafçılık Kursu” kapsamındaki eğtimileri vermeye başladı. Halen kulüp başkanlığı görevini yürütmekte. Eğitim vermenin dışında fotoğrafçılığı meslek olarak yapıyor. Özellikle düğün fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı ve etkinlik fotoğrafçılığı alanlarında ticari çekimler yapıyor. İş amacıyla yaptığı çekimlerden ve eğitimlerden arda kalan zamanlarıda ise kişisel projeleri üzerinde çalışıyor.

Biz de sizleri bu güzel gösteriyi izlemeye davet ediyoruz.

7 Şubat Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

IMG_7938

IMG_0119Seda12

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir