EFSAD’da 9 Mayıs – “Benİstanbul” Sergi Açılışı ve Fotoğraf Gösterisi

Niko GUIDO liderliğinde çalışmalarını sürdüren BENİSTANBUL grubu sergi ve gösterileriyle 11. Eskişehir Fotoğraf Haftası’na renk katacaklar. 9 Mayıs günü saat 15:00’de BENİSTANBUL projesinin sergisi Tarihi Odunpazarı’nda yer alan Atlıhan’da açılacaktır. Sergi 9-17 Mayıs tarihleri arasında gezilebilir. Saat 15:00’de gerçekleşecek açılışa tüm fotoğraf severleri bekliyoruz.

Değerli konuklarımız aynı gün saat 19:00’da BENİSTANBUL fotoğraf projesinin gösterisini bizimle paylaşacaklar. Yine tarihi Odunpazarı’nda yer alan Tiryakizade Cafe’de yapılacak olan gösteri sonrası projeyi gerçekleştiren grupla söyleşi fırsatı da bulacağımız etkinliğe herkes davetlidir.

09 Mayıs 2015 Cumartesi

Saat 15:00 Sergi Açılışı – Atlıhan / Odunpazarı

Saat 19:00 Fotoğraf Gösterisi / Söyleşi – Tiryakizade Cafe / Odunpazarı

Etkinliklerimiz herkese açık ve ücretsiz olup katılım için EFSAD üyesi olmanıza gerek yoktur.

 

İstanbul, “ BENİSTANBUL ”projesi ile dile geliyor…
75 fotoğrafçının, bir yıl boyunca kentin binbir yüzünü fotoğraflayarak oluşturdukları sergi sanatseverlerle buluşuyor.
Projenin yaratıcısı Fotoğrafçı Niko Guido’nun aynı zamanda danışmanlığını üstlendiği BENİSTANBUL, yaşam boyu süren bir fotoğraf projesi olarak tasarlandı. Projenin en önemli amacı, İstanbul’un gelişen ama aynı zamanda hızla değişen yüzünü fotoğraflarla belgeleyerek kayıt altına almak ve gelecek kuşaklara miras olarak aktarılacak büyük bir arşiv oluşturmaktır.
Yaklaşık bir yıl önce “Fotoğraf Gezginleri” adlı grupta bir araya gelen katılımcıların her biri, en çok beğenilen 1 fotoğrafıyla sergide yer alıyor, Serginin ardından yayınlanacak olan kitap ile de tüm çalışmaların gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor.
Her yıl tekrarlanacak olan “BENİSTANBUL” Fotoğraf Projesi ile kentin tarihi, gelenekçi ve eskimeyen yüzünün yanında, gecesiyle gündüzüyle gülümseyen yüzü, bazen de kaotik havası bu fotoğraflarda yaşam buluyor. İstanbul’un dört bir yanında yaşamlarını süren İstanbullular da fotoğraf karelerine yansıyor…

Benİstanbul fotoğraf projesi nedir?
-Bu proje katılımcıların çekeceği fotoğraflarla İstanbul’un tanığı olacaktır. Projeye katılacak fotoğrafçılar yıl boyunca kendi İstanbul’larını fotoğraflayacaklar. Her yıl sonunda, o yıl katılımcılar tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan 15cm x15 cm ebatlarında “Benİstanbul 2015” adında bir kitap çıkartılacak ve İstanbul’da bir sergi açılacaktır. Ayrıca her yıl Benİstanbul sergimizi bir dünya metropolüne taşımayı amaçlıyoruz.

Projede çekilen fotoğraflarda aranan nedir?
-2015 yılında İstanbul coğrafi sınırları içinde çekilmiş iyi fotoğrafların peşindeyiz. Fotoğraflar özellikle İstanbul’u anlatma kaygısı taşımamaktadır.
-Belirlenen yıl süresince İstanbul’da çekilen her fotoğraf projeye dahil olabilir. Örnekler : Protesto olayları, mimari çekimler, camiler, köprüler, sokak fotoğrafları, ünlü kişiler, ünsüz kişiler, her gün geçtiğiniz sokaklardan bir kare, kısacası her türlü fotoğraf, eğer iyi bir fotoğrafsa projede yer alabilir. Fotoğraflar siyah-beyaz veya renkli, dikdörtgen veya kare de olabilir. Fotoğrafların ortak özellikleri şunlardır : O yıl içinde İstanbul sınırları içinde çekilmiş İYİ FOTOĞRAF olmalarıdır. Bu özellikler yeterlidir, fotoğrafların İstanbul’u anlatmaları bir zorunluluk değildir.
-Bu projede kurgu fotoğraflar kabul edilmemektedir.
-Facebook grubuna yüklediğiniz fotoğrafların yüksekliğinin 1.000 pxl olması gerekmektedir. (Uzun kenar değil, yükseklik)

Projenin amaçları nelerdir?
-İstanbul’u fotoğraflarla belgelemek, tüm dünyaya ve gelecek kuşaklara aktarmak.
-Katılımcıların fotoğraftan kopmamalarını ve fotoğraf çekimleri için motive olmalarını sağlamak.
-Katılımcıların fotoğraf konusundaki gelişmelerine katkıda bulunmak.
-Uzun yıllar, sıkı dostlukların devam edeceği büyük bir aile oluşturmak, birlikte bir amaç için üretmenin keyfini yaşamaktır.

BENISTANBUL-ESKİSEHIR-A2-ADET 25

09052015-BenIstanbul-Niko Guido-v1

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir