EFSAD’da Mart Ayı Kadınların

Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği (EFSAD) her Cuma akşamı saat 19:15’te gerçekleştirdiği fotoğraf etkinliklerinde Mart ayının tamamını kadın fotoğrafçılara ayırdı. EFSAD’da gerek fotoğraf seminerleri gerekse düzenlenen fotoğraf etkinliklerine katılım olarak bakıldığında kadınların ağırlığı giderek artan bir seyir izliyor. Buna paralel olarak tüm gösterileri bu ay kadınlar sunuyor. Ay boyunca dört kadın fotoğrafçının bireysel çalışmalarının yanı sıra EFSAD’lı kadın fotoğrafçıların ortak projeleri izleyicilerle buluşacak.

EFSAD, 1 Mart Cuma akşamı Ankaralı bir fotoğrafçıyı konuk ediyor. Soyut fotoğraf alanında başarılı çalışmalar ortaya çıkaran Canan Odabaş Eskişehirli fotoğraf severlerle birlikte olacak. Gerek AFSAD üyesi gerekse kişisel olarak çeşitli sanatsal/kültürel etkinliklere fotoğraf sergileri bağlamında katılan fotoğrafçı grafik/soyutlama tarzı çalışmalarına devam etmekte. Odabaş ‘ABSTREACTION’ isimli fotoğraf gösterisinin yanı sıra soyut fotoğraf hakkında bir bilgilendirme sunumu da yapacak.

“Yaşayan Kadınlar” fotoğraf grubu 8 Mart‘a sürpriz bir gösteri ile merhaba diyecek. Yaşayan Kadınlar Türkiye’de ilk olarak bir kadın grubunun temel fotoğraf semineri sonrası birleşip sanat düzeyinde işlere imza attıkları bir oluşum olma özelliği taşıyor. Yaşamın her alanından farklı meslek gruplarından kadınların bir araya gelerek oluşturdukları EFSAD Kadın Fotoğraf Grubu, ilk sergilerini 2011 yılında, “Öldürenlere İnat Yaşayan Kadınlar” söylemi ile, self-portrelerinden oluşan sergilerini ise 2012 yılında gerçekleştirdi. Bu yıl sürpriz bir gösteri ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayacak olan grup, “MADAM” adıyla sunacakları gösteri için yaklaşık 3 aydır çalışıyor. Bu gösteri grubun üçüncü projesi ve gelecek aylarda geniş katılımlı bir sergi ile sanatseverlerle buluşacak.

 

15 Mart tarihli etkinlikte EFSAD üyesi bir anne olan Zeynep Özyürek çalışmalarını paylaşacak. Zeynep Özyürek, Sanat tarihçisi olarak Anadolu üniversitesinde ders veren, gezmeyi, gülmeyi ve güldürmeyi seven, gururlu bir anne olarak kendini tanımlıyor. Fotoğrafa küçük yaşlarda başlayıp EFSAD’da kendini geliştirerek hızlı bir yükseliş gösteren Zeynep Özyürek deneysel bir projesini, uzaktan kumandalı hava aracıyla çektiği görselleri ve bunlardan oluşturduğu kısa film çalışmalarını konuklara sunacak. Projesine “Güneş’li Günler” adını veriyor. Çünkü tüm ilhamını, 2,5 yaşındaki oğlu Güneş’ten alıyor.

22 Mart tarihinde ise konuk Kocaeli’nden geliyor. Leyla İlham Kazdal Eskişehirli fotoğraf severlerle birlikte olacak. Kazdal fotoğrafa meraklı olup ta bir şeyler yapmakta tereddüt eden kadınlarımıza güzel bir örnek oluşturuyor. Dört çocuğunu büyüttükten sonra fotoğrafa başlayan bir ev hanımı ve “Hobim olsun dedim tutkum oldu. Bunun yanında bana verdiği en güzel şey de güzel dostlar, manzaralar, hikayeler. Kısacası fotoğraf etrafımdaki güzellikleri daha güzel görmemi sağladı” derken çok ta başarılı işler üretiyor.

Mart ayının son konuğu EFSAD üyesi bir doktor. Evrim Bayman görevlendirme nedeniyle bulunduğu İngiltere’de geçtiğimiz üç ay boyunca biriktirdiği anı ve fotoğraflarını buluşturacak EFSAD konuklarıyla. Edinburgh’tan Londra’ya kadar uzanan “Prensesin Güncesi” sizlere 29 Mart akşamı modern bir Birleşik Krallık öyküsü sunacak. Bayman’ın daha önce 3 karma ve 1 kişisel sergi deneyimi ile çeşitli yarışmalarda başarıları bulunuyor.

EFSAD’ın Cuma akşamları gerçekleştirdiği fotoğraf etkinlikleri Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’nde yapılıyor. İlgi ile izlenen bu etkinlikler ücretsiz ve herkese açık.

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir