EFSAD’ın Konuğu İbrahim Zaman

EFSAD 22 Kasım Cuma günü Türk fotoğrafının bir büyük ustasını konuk ediyor. Elli yılın üzerinde bir süredir fotoğraf dünyasına katkılarını sürdüren İbrahim Zaman,IŞIK ve ZAMAN” isimli programıyla bizlerle olacak. Fotoğrafta kendisine “Işığın Efendisi” denilmesini sağlayan ışığın kullanımı hakkındaki derin bilgilerini ve tecrübelerini bir seminerle izleyicilere aktaracak ve ardından bir fotoğraf gösterisi sunacak.

 Tüm fotoğraf severlere özellikle fotoğrafta yeni olanlara bu güzel fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz. Etkinliğimiz ücretsizdir ve katılmak için EFSAD’a üye olmanız gerekmemektedir.

 22 Kasım Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

İZ

 İbrahim Zaman Kimdir?

1937 de Adapazarı’nda doğan İbrahim Zaman, 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi duydu.  Adapazarı’nda, “GRUP 5” ve “AFAK” fotoğraf kulüplerinin kurucu üyeliğini yaptı. İlk ödülü “Portre Dalında”, Adapazarı’nda 1963’te aldı. İlk kişisel sergisi “GÜVERCİNLER”i Şubat-1967’de İstanbul’da açtı. 1985 FİAP GÜMÜŞ MADALYA ödülü  1998 yılında Cumhuriyetin 75.Yıl kutlamaları kapsamında “CANIM TÜRKİYE’M” konulu fotoğraf sergisi ve saydam gösterileri gerçekleştirdi. Ekim 1999 Adana “Altın Koza” Kültür ve Sanat Festivali Açılışı kendisinin CANIM TÜRKİYEM Sergisi ile yapıldı. 2001 yılında Koç-Allianz’ın “Çarşı Pazar” yarışmasında siyah beyaz ve renkli baskı dalında iki birincilik  ödülü aldı. Ardından 2003’te 11. INEPO uluslar arası yarışmada fotoğraf dalında birincilik ödülünü alarak 150 civarında ödülün sahibi oldu. ”ADAPAZARI’NDA BU SOKAKTA BİR DEĞER YETİŞTİ” adıyla doğduğu sokağa ismini veren bir layiha dikildi. “Zamanla 40 Yıl”, “Türkiye’de Zaman”, “Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi”, “Tarlalar”, “Yansımalar”, “Işığın peşinde 50 yıl”, “Fotoğrafta Pratik öneriler”,  “Dünya’da zaman” ve “Dünya da insan halleri” adında kişisel fotoğraf albümleri ve kitapları bulunmaktadır. On beş yılı aşkın süredir  birikimlerini “Fotoğraf Dergisi”nde, kompozisyon ve ışık teknikleri üzerine karşılaştırmalı yazılar yazmaktadır. Fotoğrafta ‘IŞIK’ İbrahim Zaman’ın olmazsa olmazıdır. Bu yüzden yakın çevresi ona IŞIĞIN EFENDİSİ lakabını takmıştır. Halen Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda jüri üyeliği yapmaktadır. İbrahim Zaman, İFSAK, BUFSAD, GEFSAD, SİLLE SANAT SARAYI ,KUFSAD,GİFSAD ,GEZGİNLER KULÜBÜ, SAGÜSAD, BASAF VE FOTOĞRAFMETRE ONUR ÜYESİDİR.AYRICA KENDİSİNE KUFSAD VE İFSAK TARAFINDAN 2012 YILIN FOTOĞRAF ÖDÜLLERİ VERİLMİŞTİR.

IMG_0004

IMG_0005

IMG_0001

IMG_0003

 

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir