Eskişehir 10. Fotoğraf haftasının 10 Mayıs Cumartesi akşamki konuğu Alptekin BALOĞLU

Eskişehir  10.  Fotoğraf haftasının 10 Mayıs Cumartesi akşamki konuğu Alptekin BALOĞLU, EFSAD’lı fotoğraf severlerle “DENİZİN SIRLARI” adlı projesini paylaşacak.

10 Mayıs Cumartesi 18:00 Özdilek Sanat Merkezi…

EFSAD’ın tüm gösterileri halka açık ve ücretsizdir.

 

50 SORUDA DENİZİN SIRLARI

Sualtı fotoğrafçısı Alptekin Baloğlu, yeni başlattığı bir projesini bizlerle buluşturuyor.

Denizlerin tanınması, sevilmesi ve korunması hedefli bu proje “50 Soruda Denizin Sırları”nın tanıtıldığı bir kitap.

Sanatçı, bu kitabı öncelikle çocuklar için hazırladığını belirtse de, bir çoğumuzun bilmediği bilgilerle dolu.

Projenin hedefi 15 TL karşılığında satın alınacak her kitapla birlikte 2 kitabın da öncelikle Doğu Anadolu’da denizle tanışmamış çocuklara bedelsiz gönderilmesini hedefliyor.

Tüm ülke çapında başlayan bu kampanyanın ilk gösterisini Eskişehir’de sizlerle buluşturuyoruz.

Bu gösterinin sonunda hem şaşırtıcı bilgilerle hem de bu kampanyaya katılmak isterseniz kitaplarınızla ayrılacaksınız.

Proje hakkında daha detaylı bilgi için www.denizinsirlari.org adlı siteyi ziyaret edebilirsiniz.

DENİZİN SIRLARI

ÖRNEK SORULAR……

Deniz suyu neden tuzludur?

Balıklar su içer mı?

Balıklar uyur mu?

Bir yılda kaç köpekbalığını neden öldürüyoruz?

Balıklarınkulaklarıvar mı?

Dünyanın en büyük gözü hangi canlıdadır?

Deniz neden mavidir?

Balıkların saçları var mıdır?

Sualtında doktor var mı?

Balıklar nasıl yüzer?

İstakozlar neden göç eder?

Balıklar konuşur mu?

Kalamarlar nesillerini ölerek mi sürdürürler?

Dünyanın en küçük denizatı hangisidir?

Dünyanın en büyük balığı hangisidir?

Anemonlar neden anemon balıklarını zehirlemez?

Hangi canlının erkekleri doğum yapar?

Alptekin Baloğlu

Bursa doğumlu, sualtı Fotoğrafçısı Alptekin Baloğlu, mimarlık eğitimi almış, A4 Ofset’in ortağı olarak basım sektöründe çalışmaktadır. 1994 yılından beri sualtında fotoğraf çekmektedir. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda 60’ın üzerinde ödülü bulunan Alptekin Baloğlu, 2005 yılında İspanya’da yapılan ve Türkiye’nin ilk kez katıldığı  “10. Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonasında” 25 ülkeden 50 fotoğrafçının arasından, balık kategorisinde Altın madalya  alarak Dünya Şampiyonu  olmuştur. Baloğlu’nun 1999 yılında yayınladığı“Sualtından Yansımalar” adındaki ilk kitabı, sualtı yaşamının fotoğraflarla tanıtıldığı ilk Türkçe kitaptır. 2003 yılında yayınan “Sualtının Yıldızları” adlı kitabı ile Fransa’da yapılan 30. Dünya Sualtı Görüntüleme Festivali’nde  “Dünyanın En İyi Sualtı Kitabı” ödülünü kazanarak bir ilki daha gerçekleştirmiştir. Aynı yıl, Malezya’da yapılan  “Celebrate the Sea”  Festivali’nde de “Denizlerin En İyi Kitabı” ödülünü de almıştır.

Yıllardır üzerinde çalıştığı “İstanbul’un Sualtı Yaşamı” adındaki projesini 2006 yılında hayata geçiren Alptekin Baloğlu İki kıtayı birleştiren İstanbul’un, gizemli sualtı yaşamını ilk kez belgelemiş ve bir kitap, belgesl film ve Taksim meydanında açtığı sergi ile milyonlarca kişiyle paylaşmıştır. “Bir Balığın Gözünden” İstanbul’a farklı bir bakış açısı ile bakmamızı sağladığı “Denizden Boğaziçi” adlı fotoğraflarını ilk kez 2009’da paylaşmış ve aynı adlı kitabını yayınlamıştır . Bu fotoğraflar ile hem Türkiye’de hem de Fransa’da bir çok ödül kazanmıştır. Güney Kore’de yapılan EXPO’da Türkiye pavyonunda ülkemizin tanıtımında bu fotoğraflar da kullanılmıştır. Şimdi aynı konseptte çektiği fotoğraflar ile tüm Türkiye’yi gezerek “Bir Balığın Gözünden Türkiye” adlı projesi için çalışmaktadır.

Özellikle çocuklara denizleri tanıtmak ve korumalarını sağlamak için “Denizin Sırları” adında bir sosyal sorumluluk projesine bu sergi ile başlamıştır.

Bodrum’da yapılan Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonası’nda ülkemizi jüri olarak temsil etmiştir. Tokyo’da yapılan Nikon Uluslararası Fotoğraf yarışmasına davet edilen ilk Türk fotoğrafçısıdır. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliklerine katılmaya devam etmektedir. Avrupa Birliği’nin davetiyle Belçika’da 3D sergi açmıştır. Fransa, Almanya, Rusya, İspanya, Belçika ve Türkiye’de sergiler açmıştır.

Avustralya, Papua Yeni Gine, Malezya, Tayland, Burma, Sudan, Mısır, Maldivler, Belize, Galapagos Adaları, Endonezya, Filipinler, Fransa, İspanya, Güney Afrika ve Türkiye’de sualtı fotoğraf  çekmiştir.

www.alptekinbaloglu.com

www.denizinsirlari.com

erzurum1 BAL_8829 BAL_8830

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir