Fotoğraf Gösterisi – 6 Kasım Cuma – Mustafa-Sevim Eser

Bu hafta Fotoğraf gösterimizin misafirleri Mersin‘den Mustafa – Sevim Eser çifti. Fotoğraf çeken, çektiren, eğitimler veren konuklarımızın fotoğraf gösterileri ise “Makro Mersin – 1001 Çiçek” ve “Aklımız Endonezya’da Kaldı

Mustafa Eser makro çekimleri için şunu söylüyor: “Son yüz yılın son yarısında insanoğlu görülmemiş doğa katliam yapmakta ve devam etmektedir. İnsanoğlu kaybettiklerini nostalji adı altında bir zamanlar şöyle diye başlayan anlatımlarla yaşam kesitlerini dinler ve geçmişe özlem duyarlar. Özlemlerden biri de doğadır. Bir kişinin bir çiçeği, bir ağacı bir akarsuyu gördüğü zaman yüzünde beliren mutluluğu görebilirsiniz.”

Sn. Eser, Doğayı seviyor. Doğa Ona mutluluk veriyor. Doğanın hiç yalan söylemediğini, doğanın kötülüğü bilmediğini ve doğanın üretken olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Kent belleğini önemsediğini belirtiyor. Kentine hissettiği sorumluluk duygusu içinde Mersin’in doğasını fotoğrafça, fotoğraf kaygısıyla çekilmiş fotoğraflarla Makro MERSİN adı altında üç aşamadan oluşan bir proje yapmıştır. Projenin tamamı Mersin kentinde çekilmiştir. Endemik   yabanıl bitkilerden , canlı ve cansız doğayı kapsamaktadır. Birincisi, “1001 Çiçek” , İkincisi “1001 Kelebek “ ve üçüncüsü “1001 Genel Doğa” Mersin Türkiye’nin endemik ve yabanıl bitki çeşitleri sayısı bakımından üçüncü sırada yer almaktadır. “Makro MERSİN ”1001 Çiçek” adlı fotoğraf albümünde İlk projesini sizlerle, beş yüzden fazla endemik – yabanıl bitki çeşidine sahip olan kentimizden bir buket sunmuştur.

Endemik-yabanıl çiçek bitkilerin fotoğraf kaygısı, fotoğrafça çekim önceliğim olduğundan dolayı; (Bir hocamızın deyimiyle – Bizim çiçekleri artist yapmış- demiştir ) çiçeklerin tanımı oldukça zor olduğunu söylüyor.

Mustafa ESER Kimdir kendi ağzından dinleyelim:

1953 Yılında Mersin’de doğdum. Evliyim. Burcu ve Güneş isminde iki kızım var. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaktayım. Mersin Olba Fotoğraf Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıyım. İçel Sanat Kulübü, Gaziantep Fotoğraf Derneği, Sille Sanat Sarayı Onursal Üyesiyim. 2008 Yılında Mersin Kent Kültürüne Katkı Veren Kişi olarak Mersin Valiliği ve Mersin Üniversite tarafından ödüllendirildim. 2011 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonunu(FIAP) tarafından EFIAP (Mükemmellik Uluslararası fotoğraf sanatçısı) ünvanı ile ödüllendirildim. 2014 Yılında Fotoğraf Dalında Yunus Nadi Ödülünü kazandım. Birçok Sivil toplum örgütlerinde yönetici oldum. Yerel Tarih Grubunun Mersin tarihi konulu çalışmalarında görev aldım. Mersin Fotograf Derneği Başkanlığı yaptım. Mersin ve diğer illerde çok sayıda Fotoğraf Gösterilerinde bulundum. 2003-2014 yılları arasında 7 kişisel sergi açtım. Çeşitli karma sergilere katıldım. Yurtdışından aldığım davetle fotoğraf çalışmalarında bulundum. Fotoğraflarım Yurt içinde ve Yurt dışında çeşitli edebiyat ve şiir kitaplarında kapak olarak kullanıldı. Mersin ile ilgili Kitap çalışmalarında da katkı bulundum.

Doğa/ Makro ve Belgesel fotoğraflar çekmekteyim. Mersin’in Doğa, Arkeoloji ve Yerel Yaşamını fotoğraflarımla belgelemekteyim. Ulusal ve Uluslararası Fotoğraf yarışmalarında Jüri üyeliği yaptım. Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda 200’ün üzerinde başarılarım bulunmaktadır.

Sevim ESER Kimdir :

Mersinli. Emekli öğretmen. Evli. Burcu ve Güneş’in annesi. Hat sanatı öğrenmeye çalışıyor. Amatör olarak fotoğraf çekiyor. Seyahati seviyor. İki fotoğraf gösterisi var ve çeşitli karma sergilere katıldı. Mersin Olba Fotoğraf Derneği ve Sille Sanat Sarayı üyesi. Yaşama ve insana dair her şeyi çok seviyor.

Tüm fotoğraf severleri bu ilginç gösterileri izlemek üzere etkinliğimize davet ediyoruz.

6 Kasım 2015 Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

IMG_0001_1

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir