Fotoğraf Gösterisi – Aytekin AYKUT – 8 Haziran

8 Haziran tarihli fotoğraf etkinliğimizde EFSAD’lı genç fotoğrafçılarımızdan Aytekin AYKUT var. Aytekin bizlerle ” o bu şu ” ve ” d ö n ü ş ü m ” isimli çalışmalarını paylaşacak. Projelerini ise şöyle anlatıyor;

‘ o bu şu ‘

“Fotograf sanatına başladığım 2007 yılından beri gezmiş oldugum farklı coğrafyaları, katıldıgım etkinlikleri ve memleketimi kendime kanıt olarak ve unutmamak adına fotoğrafladım. Ağırlıklı olarak Ege Bölgesi insanları bulunmaktadır fakat bunun yanında İç Anadolu, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerinden de kareler bulunmaktadır. Ağırlıklı teknik olarak ise fotoğrafa ilk başladığım yıllarda ve şu anda benim için apayrı olan ters ışık tekniği yer almaktadır.”

 ‘ d ö n ü ş ü m ‘

Odamı çok seviyordum fakat odamdayken dünyada en çok keyif aldıgım uğraşımı, fotograf sanatını icra etmiyor daha doğrusu edemiyordum.Bu durum gitgide beni rahatsız etmeye başladı. ‘ d ö n ü ş ü m ‘  adlı çalışmam odamı portatif bir stüdyoya çevirmemle başlar.Evime gelen arkadaşlarımı aklıma hangi konsept geldiyse, eğlenmek ve ana proje çekimlerime alışmak adına çekmemle devam etti.Aslında bir deneme çekimiydi bunlar, modelimle birbirimize alışmak adına yapılan. Ama keyfi başkaymış. Hem deneme çekimlerim hem de yardımcı projem olarak devam etmektedir.

Tüm fotoğraf severleri Aytekin AYKUT’un bu güzel çalışmalarını izlemek üzere EFSAD’a bekliyoruz.

8 Haziran 2012 Cuma 19:00

Aytekin AYKUT Kimdir ?

1990 Denizli-Çivril doğumlu olan Aytekin AYKUT ilk, orta ve lise öğrenimini Çivril ilçesinde tamamladı. 2009 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü’nü ve Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu’nu kazandı. Fotoğraf sanatına bölüm okumadan da sürdürülebileceğini düşünerek tercihini Sivil Havacılık Yüksekokulu’nda yana yaptı. Hala öğrenimini bu bölümde gerçekleştirmektedir.

İlk fotoğraf çalışmalarına Denizli’de başladı ve 2009 yılının Eylül ayından bu yana çalışmalarını Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği (EFSAD)’nde sürdürüyor. Çeşitli dernek ve fotoğraf merkezlerinde gösterim ve söyleşiler gerçekleştirdi.En son fotoğraf gösterimi ve söyleşisini ise EFSAD’ta gerçekleştirdi.

Fotoğraf sanatına başladığı ilk zamanlarda fotoğraf yarışmalarına katılan sanatçı çeşitli yarışmalarda ödüller aldı. Fakat daha sonradan aldığı karar ile fotoğraf yarışmalarına katılmadı.

2009 yılından beri ulusal çapta karma sergilere, söyleşilere ve gezilere katılıyor. Son iki yıldır ise söyleşilerini ve sunumlarını yaptığı ‘HARAP’ projesi üzerine yoğunlaşan Aytekin AYKUT projesini ‘onbeşotuz’ sergisi ile 2011 yılı Nisan ayında Eskişehir’de 2012 Şubat ayı Denizli’de ve 2012 Eylül ayında İzmir’de gerçekleştirerek sonlandırmayı hedefliyor. Projenin çıkış yeri Denizli’de bulunan eski, yanmış ahşap bir evde başlamış olup arkadaşlarının gönüllü modellik yapması ile bu projenin ilk temelleri atılmıştır. Aytekin Aykut daha sonra İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Eskişehir’in de içinde bulunduğu farklı il ve ilçelerde harap konak, fabrika, banliyö vb. mekanlarda çalışmalarına devam etmiştir. Onbeşotuz asıl olarak projenin ismidir ve açılımı ‘onbeş model otuz fotoğraf’ şeklindedir. Proje yaklaşık 2.5 yıl sürmüştür.

Bu proje kapsamında 30 fotoğraf yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …