Fotoğraf Gösterisi – Burhan Yüzer

EFSAD’ın 19 Ekim Cuma akşamki fotoğraf etkinliğinin konuğu ETİ Fotoğrafçılık Kulübü Başkanı Burhan Yüzer. Fotoğrafçılığa 2007 yılında EFSAD’da aldığı eğitimle başlayan Burhan Yüzer konuklarla “Acarlar Longozu ve Maden Deresi” fotoğraflarını paylaşacak.

Longoz içi ormanla kaplı göl demek ve Dünya üzerinde sadece dört adet longoz var. Ve bunların ikisi Türkiye de yer alıyor.

Acarlar longozu dünyada da tanınan 2300 çeşit bitkinin yetiştiği 243 kuş türünün barındığı nadide bir yerdir.  Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e ulaştığı ağız kesiminin yaklaşık 6 kilometre batısında yer alıyor. Kıyı çizgisinden ortalama 1,5 kilometre içeride ve kıyıya paralel uzanan longoz, yaklaşık 2 bin 517 hektar alana yayılıyor. Tabanı geçilmesi zor orman formasyonu ile kaplı olan göl, birçok bitki ve hayvan türünü barındırıyor. Kuluçkaya yatan, kışlayan ve konaklayan yaklaşık 243 kuş türünün barındığı gölde sazan, yayın, yılanbalığı, sarıbalık, yağlı balık, kızılkanat, turna, kefal gibi balık türleri ile zengin kurbağa türleri, tatlı su kaplumbağaları ve tatlı su yılanları da yaşıyor.

Maden Deresinin uzunluğu 30 km’dir. Osmanlı Devletinin son zamanlarında bir Fransız firma tarafından maden (kurşun, boraks, çinko ve altın) çıkarımı yapılmış, firma madenleri terk ederken galerileri patlatarak ayrılmıştır. Maden Deresi yukarı çığırında yer alan kayaları fiziksel olarak parçalayarak çakıl taşları oluşturur.

Aşağı çığırında Kalker bloklarını derince aşındırarak orijinal bir kanyon vadi oluşturmuştur. Kanyonun kenarları oldukça dik ve yüksektir. Oluşan nehir, gür ağaçlık alan, serin hava insanları doğa ile baş başa bırakır. Yakın ve uzak çevre için ideal bir piknik, dinlenme alanı oluşturur.

Maden deresi Karadeniz ormanlarının nemcil türlerinden kayın, gürgen, kestane, meşe, çınar, kavak ormanları ve fındık bahçeleri ile çevrilidir. Maden deresi çevresi doğa yürüyüşü ve doğa fotoğrafçılığı açısından da önemlidir.

91 Dönem Sertifika Töreni ve 90-91. Dönemler Proje Gösterilerinin ardından Burhan YÜZER’in “Acarlar Longozu ve Maden Deresi” fotoğraf gösterilerini izleyeceğiz. Tüm fotoğraf severleri bu ilginç gösteriyi izlemek üzere EFSAD’a bekliyoruz.

Yer : EFSAD

Tarih : 19 Ekim 2012 Cuma

Saat : 19:30

Not : Etkinliğe katılmak için üye olmanız ya da her hangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …