Fotoğraf Haftası Açılış Konuğu – Ali Ethem Keskin – 2 Mayıs Cuma 19:00

EFSAD’ın geleneksel hale gelen etkinliklerinden Eskişehir Fotoğraf Haftası’nın onuncusu bu cuma başlıyor…

2-16 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan haftanın bu seneki konusu, “Sualtı Fotoğrafçılığı“…

2 Mayıs Cuma akşamı açılışı, Türk sualtı fotoğrafının çok önemli bir ismi, Ali Ethem KESKİN yapıyor…

Keskin’in açılıştaki gösterisinin adı “Doruklardan Derinlere“…

Bu gösteride, bir su damlasının, Anadolu dağlarının zirvelerinden, Akdeniz’in derinliklerine ulaşmasının serüvenini izleyeceğiz…

15 yıl boyunca Anadolu’nun her yanındaki doğal su kaynaklarını gezen Ali Ethem KESKİN, yaptığı araştırmaları, aynı zamanda insan yaşamı ve mevsimlerle özdeşleştirerek şiirsel bir anlatımla sunuyor…

Gösteride Anadolu’nun gizli kalmış doğal güzellikleri, akarsular, pınarlar, mağaralar, şelaleler, göller ve yüzer adaları kapsayan fotoğrafları yer alacak…

Özgün müziğide kendilerine ait olan gösteriden sonra bizlere Yeni Zelanda yerlilerine ait çalgısıyla da mini bir konser verecek…

02 Mayıs Cuma 19:00 : Özdilek Sanat Merkezi… Tüm gösterilerimiz halka açık olup, ücretsizdir…

Ali Ethem KESKİN’i yakından tanıyalım ;
Hikaye Jacques Cousteu’nun “Sessiz Dünya” filmini izlemesiyle başladı. Sualtı ile ilgili yakınlığı küçük yaşlarda serbest dalışlar yaparak yol aldı.

90’lı yıllarda fotoğrafçılık hobisini sualtına taşıdı. Bu dönemde katıldığı yarışmalarda çok sayıda ödül aldı. Bu güç ve motivasyonla fotoğraf konusunda profesyonelleşmeye karar verdi. Deniz Magazin, Sualtı Dünyası ve Skylife gibi dergilerle çalıştı.

2000’li yıllar ise Ali Ethem Keskin’in dalış yaşamında yepyeni bir sayfa açtı. Tuzlu sulardan tatlı sulara geçiş dönemiydi bu. Göller, akarsular, pınarlar ve sonunda mağaralar. Bir anda kendini mağaracı olarak buldu. Gerekli eğitimlerin ardından Mağara Dalgıcı oldu. Keşif ve heyecan dolu bir çok proje ekibinde yer aldı. İrtifa dalgıçlığı ve buzaltı dalışları ile tecrübesi iyice pekişti.
Yapılan keşifler belgelendi ve Atlas Dergisi ve National Geographic Türkiye’de yayınlandı.

ODTÜ-SAT MADAG, SAD, OBRUK Mağaracılık Grubu, BÜMAD ve ASPEC gibi kuruluş ve grupların ekipleri arasında yer aldı. Karadeniz’deki U-20 denizaltısının, İznik Gölü’nde bulunan bazilikanın ilk sualtı görüntülerini çekti. Sualtında gökkuşağı oluşumunu dünyada ilk görüntüleyen fotoğrafçı oldu.

Uluslararası fotoğraf yarışmalarında birçok ödül sahibi olan Ali Ethem Keskin halen aktif olarak mağaracılık yapmakta ve Atlas Dergisi belgesel fotoğrafçısı olarak çalışmaktadır.

Asıl mesleği Elektrik ve Elektronik Yüksek Mühendisi olan Ali Ethem Keskin, IBM Türk Ltd. de yirmi yıl boyunca çeşitli kademe ve görevlerde çalıştı.

Halen Servus International firmasının genel müdürlük görevini yürütmektedir.

IMG_0001

IMG_0002

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir