Gülbin ÖZDAMAR AKARÇAY İle Söyleşi – Fotoğrafın Üç Büyük Çınarı

EFSAD’ın bu haftaki konuğu EFSAD’ın bir dönem başkanlığını da yürütmüş olan ESOGÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Gülbin ÖZDAMAR AKARÇAY. EFSAD bünyesinde kurduğu “Yaşayan Kadınlar” grubuyla çalışmalarına devam etmekte olan AKARÇAY, belgesel fotoğraf ve etnografi çalışmalarıyla tanınmaktadır.

Gülbin ÖZDAMAR AKARÇAY bizlerle gerçekleştireceği söyleşide; Türkiye fotoğraf tarihi denince akla gelen üç isimden söz edecek: “Fikret Otyam, Ara Güler ve Ozan Sağdıç”. Bu üç ismin tarihe kazandırdıkları, yaklaşım farkları ve yaşamlarına ayna tutacağı gösteride Özdamar Akarçay, ustaların bilinenleri, bilinmeyenleri ve bilinmesi gerekenleri üzerinde konuşacak. Söyleşiye tüm fotoğraf severler davetlidir.

29 Ocak 2016 Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

Özgeçmiş

Yard. Doç. Dr. Gülbin Özdamar, 2002 yılında, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın Bölümü’nden mezun olmuş, aynı bölümde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. 2006/2007 eğitim öğretim döneminde The Academy of Performing Arts, Film and TV School Department of Still Photography’ de bir yıllık eğitim görmüştür. Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Slovenya ve Türkiye’de sergilenen ve 10 farklı ülkeden 10 kadın fotoğrafçının işlerinden oluşan Intimate Revolt adlı serginin küratörlüğünü yapmış, “Mahpusun Yüzleri”,“Narodni Divadlo”, “Maticni’nin Çocukları” adlı kişisel sergilerini açmıştır.“66-II”, “Spirit Of Prague”, “Six Czech School Photography” adlı uluslararası ve çeşitli ulusal karma sergilere katılmış, ulusal fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır. “Merter Oral’ın ardından” belgeselinin yapımcılığını, “EFSAD 15. Yıl” belgeselinin de yönetmenliğini üstlenmiştir. Eskişehir Fotoğraf Haftası kapsamında iki kez Fotoğraf Gazetesi çıkarmış ve 2011-2012 yılları arasında EFSAD Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Başkanlığı döneminde EFSAD kadın fotoğrafçılardan oluşan “Öldürenlere İnat Yaşasın Yaşayan Kadınlar” manifestosundan yola çıkarak “Yaşayan Kadınlar” grubunu kurmuş, küratörlüğünü yaptığı beş sergi ve dört gösteri gerçekleştirmiştir. World Press Photo’nun (WPPH) Türkiye’de düzenlediği seminerde 12 kişiden biri olarak seçilmiş, iki yıl dünyanın önemli fotoğraf editörleri ve fotoğrafçılarından eğitim almış, projeler üretmiştir. WPPH’nin Master Class elemelerine katılmıştır. “Maticni’nin Çocukları” adlı foto öyküsü WPPH’nin Dergisi’nde, bu seçkiden iki fotoğrafı ise Önsözünü Ami Vitale’nin yazdığı Photojournale Connections Across A Human Planet adlı kitapta yayınlanmıştır. Yazıları çeşitli kitaplarda ve dergilerde yayınlanmıştır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün kurucuları arasında yer almıştır. Halen ESOGÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

fikretotyam

araguler

Ozan Sağdıç

 

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir