EFSAD’da 8 Ekim Cuma – Hüseyin Yılmaz – Sunum ve Söyleşi

EFSAD’ ın  8 Ekim Cuma akşamı  konuğu Belgesel  Fotoğrafçı  ve ESPAS Sanat Kuram Yayınevinin genel yayın yönetmeni Hüseyin Yılmaz.  Fotoğrafçılığının yanısıra fotoğraf kuramıyla ilgili birçok kitabın çeviri, yayın  ve editörlüğünü yaparak fotoğraf alanındaki önemli bir  boşluğu dolduran Sn.Yılmaz bizimle; Bekar Odaları , Kayıp Şehir  ve Dilek Ağacı adlı üç fotoğraf gösterisini paylaşacak.

Sunumun  ikinci bölümünde Espas Sanat Kuram Yayınlarının Fotoğraf Kuramı ile ilgili bazı kitaplarının tanıtımı yer alacak.

Zoom Katılım Bilgileri:

8 Ekim 2021 Saat: 20:30

https://us02web.zoom.us/j/7895672326?pwd=QzRuR1Y0N0dDczRKNUgvaEJoNjQ4Zz09

Meeting ID: 789 567 2326
Passcode: 21EFSAD26

Hüseyin YILMAZ kimdir?
Hüseyin Yılmaz 1968 yılında Malatya’da doğdu. Liseyi İzmir Bornova Anadolu Lisesinde okudu. Marmara Ünivesitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bolümünü bitirdi. Espas Sanat Kuram Yayınlarında kurucu ortak olarak yer aldı. Halen bu yayınevinin genel yayın yönetmenliğini yürütmektedir. Belgesel fotoğraf alanında çalışmaktadır.

Çeviri Kitapları

  • Sokak Fotoğrafçılığı (Clive Scott)
  •  Fotoğrafçı Olmak (David Hurn),
  • Çağımızın Tanıkları: Belgesel Fotoğrafçılar Anlatıyor (Ken Light)

Ortak Çeviri Kitapları

  • Fotoğrafçının Eğitimi
  • Fotoğraf Felsefesi, Scott Walden).

Fotoğraf kuramıyla ilgili birçok kitabın editörlüğünü yaptı.

2013 ‘te Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivalinde küratör olarak yer aldı. 2014 yılında kurulan If Collective’in (İnsana Dair Fotoğraf) kurucu üyelerindendir.

2014, 2015, 2016, 2017 yıllarında Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nde küratör olarak çalışmıştır. Halen Ercümend Kalmık Vakfı müzesinde küratör olarak çalışmaktadır.

Corona Günlerinde Fotoğraf (https://www.koronagunlerindefotograf.com) projesinin editörlerindendir.

Espas Sanat Kuram Yayınları kurulduğu günden itibaren Türkiyedeki Ulusal ve Uluslararası birçok etkinlik ve festivalde katılımcı ve sponsor olarak yer almıştır. Bunlar Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali, Fotoistanbul Uluslararası Fotoğraf Festivali, MSGSÜ Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezinin her yıl düzenlediği maket kitap festivalinin kuruluşundan bugüne katılımcısı ve bileşeni olarak yer almaktadır.

2019 Yılında Espas Sanat Kuram yayınları Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından Fotoğraf yayıncılığına yaptığı katkılardan dolayı ‘Yayın Kategorisi Ödülü’nü almıştır.

2020 yılında Kıraathane Edebiyat Evinin düzenlediği etkinliklerinde bileşen olarak yer almıştır. Türkiye’de düzenlenen fotoğraf içerikli etkinliklerin önde gelen katılımcısı olarak yer almaktadır.

Hüseyin Yılmaz Istanbul’ da yaşamakta ve çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Reha Bilir’le Fotoğraf Üzerine Söyleşi

EFSAD’ın 07 Ekim 2022 Cuma günü konuğu Reha Bilir olacak. Fotoğraf üzerine söyleşi niteliği taşıyan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir