Reha BİLİR – “Fotoğraf Sanatı Üzerine Söyleşi” – 7 Ekim Cuma

EFSAD 2016-2017 Fotoğraf Gösterileri sezonu açılışını daha önce de konuk ettiği, değerli bir ustayla yapıyor. 7 Ekim Cuma günü gerçekleştireceğimiz fotoğraf etkinliğimizde Reha BİLİR fotoğrafın değerlendirmesi üzerine “Fotoğraf Sanatı Üzerine Söyleşi” ile bizlerle birlikte olacak.

Tüm fotoğraf severler 7 Ekim Cuma 19:00’da Özdilek Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirilecek etkinliğimize davetlidir.

 

Reha BİLİR kimdir?

Beyşehir’de doğan Reha Bilir, İstanbul Üniversitesi eczacılık fakültesi mezunu olup, serbest eczacı olarak çalışmaktadır. Eskişehir Anadolu Lisesinde okuduğu yıllarda başladığı amatör fotoğrafçılığı 30 yıldır sürdürmektedir.

İlk ödülünü 1975 yılında Akbank’ın bölgelerarası yarışmasında alan Bilir’in yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda birçok ödülü bulunmaktadır. 2000 yılında “Son Ustalar” adlı seri fotoğrafları ile Pamukbank fotoğraf yarışmasında teşvik ödülü almıştır.

Uluslararası fotoğraf federasyonu patronajlı yarışmalardaki ödüllerinden dolayı, 2003 yılında AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı) ünvanı ile ödüllendirilmiştir.

Birçok ülkede karma sergilerde fotoğrafları yer alan Reha Bilir’in, ülkemizde de birçok ilde fotoğrafları ve dia gösterileri sergilenmiştir. “Dijital Kareler” isimli sergisi ile Pamukbank tarafından yayınlanan “Türkiye’de Fotoğraf” isimli yayında, fotoğraf üzerinde bilgisayar ortamında oynamalar yapan ilk Türk fotoğrafçıları arasında gösterilmiştir.

Birçok dergi, gazete ve mesleki yayınlarda röportajları, fotoğrafları, portfolyoları yayınlanmıştır. Uluslararası ve ulusal birçok yarışmada jüri üyesi olarak yer almıştır ve almaktadır. Eczacıbaşı tarafından yayınlanan “Balıkçılar” ve “Pazar” albümlerinde fotoğrafları mevcuttur. Özel bir dergide, Pir Sultan Abdal’ın torunlarının göçebe yaşamını konu alan “Gezginci Dervişlerin Kalender Torunları” ve Mevlevi yaşamının konu edildiği “Ben Dönerim, Gökler Döner” isimli foto röportajları yayınlanmıştır.

1999 yılında İsviçre’de Dünya Kupası, 2004 yılında İngiltere’de mansiyon kazanan ülke takımlarında yer alan Bilir, toplam 5 kez ülke takımına seçilmiştir.

Beyşehir’in Yeşildağ kasabasındaki “Leylekler Vadisi”nin fotoğraflarla ülkede ve yurt dışında tanıtımına katkılarından dolayı, Yeşildağ Belediyesi tarafından 2004 yılında “fahri hemşehrilik” belgesi ile ödüllendirilmiştir.

EFSAD (Eskişehir), AFAD (Adana) ve AKFİD (Akşehir) derneklerinin üyesi, Sille Sanat Sarayı’nın onursal üyesidir, Selçuklu Fotoğraf Sanatı Derneği – FOTOSEL’in kurucu başkanı olan fotoğrafçının pek çok yazılı basında yazıları yayınlanmaktadır.

Birçok dernekte ve üniversitelerde fotoğraf etkinliklerine, fotoğraf günlerine, sempozyumlara, panellere, fotoğraf fuarlarına fotoğraflarıyla ve birikimleriyle katılan fotoğrafçı, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi fotoğraf etkinliklerine danışmanlık yapmaktadır.

Ücretsiz olan etkinliğimize tüm fotoğraf severleri etkinliğimize bekliyoruz.

img_4316 reha-bilir_great-wall_turkey

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir