EFSAD e-Sergi’nin yeni konuğu Birol Kayrak – Düşlerimin Dört Rengi

EFSAD’lı fotoğrafçıların çalışmalarını daha geniş kitlelerle paylaşmak amacıyla oluşturduğumuz internet sergi salonumuz EFSAD e-Sergi ‘de önceki dönem başkanlarımızdan Birol Kayrak’ın güncel yaşam fotoğraflarıyla soyut fotoğrafları harmanladığı projesi “Düşlerimin Dört Rengi” yer alıyor.

Tüm fotoğraf severleri bu ilginç sergiyi izlemeye sergi salonumuza davet ediyoruz.

EFSAD e-Sergi sayfasına www.efsad.org.tr sayfasından ulaşabileceğiniz gibi http://sergi.efsad.org.tr/#/bkayrak/ kısayolu ile de ulaşabilirsiniz.

Düşlerimin Dört Rengi

Her nesne düş kurar.

Düş kurmak maddi olanın soyut ifadesidir. Yani var olan şeylerin hayalle biçimlenmesi, kurgulanması, geliştirilmesidir. Düş kurarken yaratılan soyut dünyanın önünde bilinen biçimler, şekiller gezinir durur. Düşler kişiye özeldir. Kimse görmez, kimse bilmez. Anlatmak zordur.

Düşler hep böyle kişiye özel mi kalsın? Size kalmış bunun yanıtı. Paylaşmak isterseniz bir çok sanat dalıyla düşlerinizi dışa vurabilir, gösterebilirsiniz.

Peki, düşlerin fotoğrafı çekilebilir mi?

Birol Kayrak kafa yormuş, deklanşörü yormuş, ekranı yormuş ve nesnelerin düşlerini yorumlamış fotoğrafla. Önce düşlerdeki soyut dünyaları fotoğraflamış. Sonrada düşlerde gezinip duran şekillerin, biçimlerin fotoğrafını çekmiş ve bunları soyut dünyanın üzerine yerleştirmiş. Mavi’de özgürlük, Mor’da asalet, Sarı’da heyecan ve Kırmızı’da hayat düşlerinin üzerine vurmuş ışık ve görünür kılmış onları. Yaklaşık bir yıllık çalışmanın sonucunda “Düşlerimin Dört Rengi” serisi çıkmış ortaya.

Çalışma ilk kez Nisan 2014’te EFSAD’da sunuldu. “Fotoğraf” dergisinin Ağustos-Eylül sayısında yayınlandı. Ekim 2014’te AFSAD’da Ankaralı fotoğraf severlerin karşısına çıktı.

Teknik hakkında : Projedeki fotoğraflar makro tekniğiyle çekilmiş bir soyut fotoğrafın Photoshop programı aracılığıyla bir başka fotoğrafın üzerine harmanlanması sonucu elde edilmiştir. Manüplasyon ya da kolaj yapılmamıştır.

Birol Kayrak hakkında…

Eskişehir’de yaşıyor. Fotoğraf geçmişi öğrencilik yıllarına dayanıyor. Makine Yüksek Mühendisi ve fotoğrafta mühendisliğinden gelen bakışla farklılığı yakalama peşinde. Tutku seviyesinde bağlı olduğu hobisi yaşam şeklini yönlendirmeye başlamış.

2009 – 2013 yılları arasında yaptığı “Küçük Şeyler” ve 2013-2014 yıllarında yaptığı “Düşlerimin Dört Rengi” fotoğraf projeleri ulusal dergilerde yayınlandı. Fotoğraf gösterileri, katıldığı çok sayıda sergi ve internet sayfası aracılığıyla fotoğraflarını paylaşıyor.

2008’den beri EFSAD (Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği) yönetimlerinde yer alıyor. 2012 – 2014 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü.

İş yaşamını Arçelik A.Ş.’de sürdürüyor.

aaa0001
aaa0002 aaa0003 aaa0004

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir