e-Sergi – “Photo – Graph (Işık – Yazmak)” – Esra Çolak

EFSAD e-sergi sayfasının yeni konuğu Esra Çolak.
19 Nisan 1988’de Eskişehir’de doğdu. Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği lisans mezunu. Şu anda Anadolu Üniversitesi’nde 2013’te başladığı İngilizce İşletme Yönetimi yüksek lisansına devam ediyor.
Fotoğrafa başlaması, ilerleyen yıllarda ileri süreceği bir teze göre, çocukluğunda daha okuma yazma bilmezken evin salonundaki vitrinleri karıştırdığı sırada (ki bunu çok severdi) bulduğu, onun kullandığı basit bas-çek makinelerden farklı olduğu için ilgisini çeken ve adının çok sonradan Zenit olduğunu öğrendiği bir fotoğraf makinesinin nasıl kullanıldığına dair merakı sonucunda oluşmuştu. Fakat bu tezi henüz doğrulamış değil.

Gerçek anlamda fotoğraf çekmeye başlaması, üniversiteye başladığı döneme denk düşer. Yakın gelecekte görünür hale gelecek olan ulusal ve uluslararası boyutta fotoğraf projelerinin içinde yer alan Çolak, daha önceki çalışmalarıyla da yurt içi ve yurt dışı sergilemelerde ve gösterimlerde yer aldı.

Aynı zamanda bir sinema tutkunu ve bir diğer sevdiği iş olan yazma işini de film eleştirileriyle birleştiriyor. Kişisel web sitesini hazırlayan Çolak, fotoğraflarının yanı sıra yazılarını ve izlemek ve yazmak dışında, çektiği filmleri de buradan yayınlamayı planlıyor. Bunların dışında seyahat etmek, farklı kültürleri tanımak, müzik, edebiyat ve sanatın diğer dalları da keyif aldığı şeyler arasında.

Bir süredir, 2007’den bu yana biriktirdikleri başta olmak üzere, fotoğraflarını artık izleyiciyle paylaşması gerektiğini düşünen Esra Çolak, ilk kişisel sergisi Photo – Graph (Işık – Yazmak) ile 2013 Haziran ayında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde izleyiciyle buluştu.

“Photo – Graph (Işık – Yazmak)”

Sergiyle ilgili çıkan haberlerin içinden 13 Temmuz 2013 tarihli Hürriyet Eskişehir gazetesi “Photo-Graph”ı şöyle özetliyor:

Esra Çolak’ın ilk kişisel sergisi “Photo-Graph: Işık-Yazmak” sanatseverlerle buluştu. İletişim Bilimleri Fakültesi (İBF) Sanat Galerisi’nde açılışı gerçekleşen sergiye, İBF Dekanı Prof. Dr. Nezih Orhon. Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Tuna ve Öğr. Gör. Erdem Çetintaş’ın yanı sıra birçok öğretim elemanı katıldı. “Photograph” kelimesi. Yunanca ışık anlamına gelen “phos” ve çizmek, yazmak anlamına gelen “graphe” kelimesiyle birleşerek “ışıkla yazmak, çizmek” anlamını oluşturmuştur” diyen Esra Çolak ilk kişisel sergisiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Fotoğrafa ilk başladığımda, fotoğrafın ışıkla yazmak, çizmek anlamına geldiğini öğrendim. Bu bende farklı bir bakış açısı oluşturdu. Işıkla ne yapabilirim diye düşünerek soyut dışavurumsal fotoğraflar çektim. Bu çalışmalar birer fotoğraf olmaktan çıkıp resim haline geldi. Çünkü her izleyici kendine göre farklı bir şeyler görecek.”

EFSAD Esra Çolak’ın “Photo – Graph (Işık – Yazmak)” adlı sergisini e-Sergi sayfasında bizlerle buluşturuyor. e-Sergiye http://sergi.efsad.org.tr/#/EColak/ adresinden, sergi defterine https://www.efsad.org.tr/sergi-esra-colak adresinden ulaşabilirsiniz. Verilen kısayollarla sosyal medyada paylaşabilir, sergi defterine duygu ve görüşlerinizi yazabilirsiniz. İyi seyirler…

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir