Temel Fotoğrafçılık Semineri – Yeni Dönem

EFSAD’da yeni dönem Temel Fotoğrafçılık Seminerleri  30 Ekim 2018 Salı akşamı başlıyor.

Salı ve Perşembe akşamları 19:00 / 21:00 saatleri arasında gerçekleştirilen 6 adet seminere ilave olarak bir Cumartesi sabahı dış çekim uygulaması gerçekleştiriliyor. EFSAD’da gerçekleştirilen derslerde de pratik yapmaya önem veriliyor.

Fotoğraf Makineleri ve Objektifler : Fotoğraf makinelerinin belirleyici özellikleri. Teknik özelliklerine ve kullanım amaçlarına göre fotoğraf makineleri, Fotoğrafçılıkta kullanılan optik sistemin belirleyici özellikleri. Objektifler, türleri ve kullanım alanları.

Estetik: Estetik bilgi ve fotoğrafik bilgi, Görsel estetik, görme, tasarlama ve kompoze etme, Çerçeveleme ve çerçevelemenin belirleyici ilkeleri.

Işık ve Kompozisyon : Temel kompozisyon kuralları, altın oran, ışık kullanımı.

Pozlama ve Kontrol Sistemleri : Pozlama nedir ve nasıl gerçekleşir, Diyafram ve örtücü sistemleri, Diyafram – örtücü ilişkisi. Makine çekim modları (T,A,M,P), Beyaz ayarı, Netlik ve netlik taşıma, Poz ölçüm modları. Netleme sistemi, Alan derinliği, Örtücü hızı ve netlik.

Dış Çekim Uygulama: Fotoğraf makinesi tutuşu, doğru pozlama ve farklı pozlama değerleri, hareketli konu ve farklı örtücü değerlerinde çekim, görüntüyü kontrol etmek, aydınlatma, nesnelerin çerçeve içine yerleştirilmesi.

Dijital Fotoğraf Temel İşleme Teknikleri : Analogtan sayısal görüntüye, sayısal fotoğraf makinelerinin belirleyici özellikleri, sayısal fotoğrafçılığın temel kavramları, çarpan faktörü, dosya türleri, depolama, Sensör bakımı. Renk, Işık, Kontrast keskinlik gibi temel unsurların kontrolü, ebat ve dosya boyutu değiştirme, Döndürme, fotoğraf üzerine, resim ve metin ekleme, çerçeve yapma, noise giderme vb. temel düzenleme konuları.

Fotoğraf Değerlendirme*: Dış çekim uygulama dersi sonrası çekilen fotoğraflar uzman eşliğinde değerlendirilecektir. Değerlendirmede katılımcının fotoğrafları genel fotoğraf estetik kurallarına göre yorumlanacak kendisini geliştirmesi için yönlendirilecektir. Bu yorumlar çerçevesinde katılımcı  çekimlerine devam etmekte ve çektiği fotoğrafları gösteri için EFSAD’a teslim etmektedir.

* Bu derste ilgili seminer dönemine atanacak danışman seminer katılımcıları ile tanıştırılır. 3 ay sürecek proje konusu seminer katılımcıları ile paylaşılır. Danışman eşliğinde 3 ay boyunca yürütülecek fotoğraf projesi için iletişim ortamı kurulur.

Sertifika Töreni ve Sunum: Eğitimin tamamlanmasından 3 hafta sonra katılımcılara törenle sertifikaları verilmektedir. Tören öncesi EFSAD’daki konuklara katılımcıların dış çekimde ve sonrasında çektikleri fotoğraflardan gösteri sunumu yapılmaktadır.

Proje: Seminer katılımcıları kendilerine atanan proje danışmanı eşliğinde 3 ay boyunca çekimlere devam edeceklerdir. Sürenin sonunda proje danışmanına gelen fotoğraflardan bir seçki oluşturulacaktır.  Katılımcılardan seçilen fotoğraflar EFSAD e-Sergi sayfasında yer verilecektir. Seminer dönemi katılımcılarından seçilen fotoğrafını isteyenler baskı alacak ve dernek binasında 1 ay boyunca sergilenecektir.

Kayıt olmak için:

EFSAD Tel : 0 222 3304777 (Hafta içi : 14:00 – 18:00 arası arayıp kayıt olabilirsiniz).

Katılabileceğini düşündüğünüz çevrenizdeki arkadaşlarınıza , dostlarınıza haber verirseniz memnun oluruz.

EFSAD Nerede?

İnternet sitemizde adres ve kroki verilmektedir. EFSAD Üniversite Caddesinde, Üniversite Tramvay durağının karşısında yer almaktadır. Tepe Mobilya’nın yanındaki merdivenlerden aşağı inilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

Atölyeler Başlıyor

İleri fotoğraf tekniklerini öğrenmek ,fotoğraf konusunda kendini geliştirmek isteyenler için atölye eğitimlerine başlıyoruz. Kayıt ve ayrıntılı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir