Temel Fotoğrafçılık Semineri – Yeni Dönem (Hafta Sonu)

EFSAD’da Aralık ayında yürütülecek yeni dönem Temel Fotoğrafçılık Semineri gelen yoğun istek üzerine hafta sonu programı olarak başlayacaktır.Temel Fotoğrafçılık Semineri (Hafta Sonu Programı)  6 Aralık 2014 Cumartesi Saat 10:00’da başlıyor. 5 hafta sürecek eğitimler yalnızca Cumartesi günleri gerçekleştirilecektir.

Cumartesi günleri 10:00 ve 13:00 saatlerinde başlayacak olan seminerlere ilave olarak dış çekim uygulaması ve proje çekim uygulaması da gerçekleştiriliyor. EFSAD’da gerçekleştirilen derslerde de pratik yapmaya önem veriliyor.

Fotoğraf Makineleri ve Objektifler : Fotoğraf makinelerinin belirleyici özellikleri. Teknik özelliklerine ve kullanım amaçlarına göre fotoğraf makineleri, Fotoğrafçılıkta kullanılan optik sistemin belirleyici özellikleri. Objektifler, türleri ve kullanım alanları.

Pozlama ve Kontrol Sistemleri : Pozlama nedir ve nasıl gerçekleşir, Diyafram ve örtücü sistemleri, Diyafram – örtücü ilişkisi. Netleme sistemi, Alan derinliği, Örtücü hızı ve netlik

Dijital Makine Kullanımı : Makine çekim modları (T,A,M,P), Beyaz ayarı, Netlik ve netlik taşıma, Poz ölçümleme modları,

Çekim Uygulama: Fotoğraf makinesi tutuşu, Doğru pozlama ve farklı pozlama değerleri, Hareketli konu ve farklı örtücü değerlerinde çekim, Görüntüyü kontrol etmek, Aydınlatma, Nesnelerin çerçeve içine yerleştirilmesi.

Dijital Fotoğrafta Temel İşleme Teknikleri : Analogtan sayısal görüntüye, Sayısal fotoğraf makinelerinin belirleyici özellikleri, Sayısal fotoğrafçılığın temel kavramları, Çarpan faktörü, dosya türleri, depolama, Sensör bakımı.

Temel Seviye Fotoğraf Düzenleme: Renk, Işık, Kontrast keskinlik gibi temel unsurların kontrolü, ebat ve dosya boyutu değiştirme, Döndürme, fotoğraf üzerine, resim ve metin ekleme, çerçeve yapma, noise giderme vb. temel düzenleme konuları.

Işık ve Kompozisyon : Temel kompozisyon kuralları, altın oran, ışık kullanımı

Fotoğraf Projesi (Ders) : Fotoğraf projesi adımları. Proje bazlı çalışmanın getirileri. Çalışılacak proje konusuna göre pratiğe yönelik bilgiler (Net fotoğraf çekme teknikleri, Farklı ortamlarda çekim teknikleri, Manzara, portre, makro, spor, şehir çekim teknikleri)

Fotoğraf Projesi (Uygulama) : Belirlenen proje konusu ile ilgili EFSAD’lı uzman fotoğrafçılarla beraber çekim uygulaması. Ders konularının pratiğe uygulanması, iletişim kurma.

Fotoğraf Projesi (Değerlendirme) : İlk çekim sonrası fotoğraflar danışmanla değerlendirilecektir. Değerlendirmede katılımcının fotoğrafları genel fotoğraf estetik kurallarına göre yorumlanacak kendisini geliştirmesi için yönlendirilecektir. Bu yorumlar çerçevesinde katılımcı proje konusunda çekimlerine devam etmekte ve çektiği fotoğrafları gösteri için EFSAD’a teslim etmektedir.

Sertifika Töreni ve Sunum : Eğitimin tamamlanmasından 3 hafta sonra katılımcılara törenle sertifikaları verilmektedir. Tören öncesi EFSAD’daki konuklara katılımcıların proje sürecince çektikleri fotoğraflardan gösteri sunumu yapılmaktadır.

Kayıt olmak için EFSAD’a uğramanız gerekmektedir.

Katılabileceğini düşündüğünüz çevrenizdeki arkadaşlarınıza , dostlarınıza haber verirseniz memnun oluruz.

EFSAD Tel : 222 330 47 77 (Hafta içi : 14:00 – 19:00 Arası arayabilir, uğrayabilir, kayıt olabilirsiniz)

EFSAD Nerede? : İnternet sitemizde adres ve kroki verilmektedir. EFSAD Üniversite Caddesinde Üniversite Tramvay durağının karşısında yer almaktadır. Tepe Mobilya’nın yanındaki merdivenlerden aşağı inilmektedir.

TSFS Duyuru Afis-A2-111HS-v1-edit

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir