Temel Fotoğrafçılık Semineri – Yeni Dönem

EFSAD’da yeni dönem Temel Fotoğrafçılık Seminerleri 31 Ocak tarihinde başlıyor. Salı ve Perşembe akşamları 19:00 / 21:00 saatleri arasında gerçekleştirilen 8 adet seminere ilave olarak iki Cumartesi sabahı çekim uygulaması gerçekleştiriliyor. EFSAD’da gerçekleştirilen derslerde de pratik yapmaya önem veriliyor. Paket toplamda 20 saat sürüyor ve bir ayda tamamlanıyor. Seminerler Anadolu Üniversitesinden hocalar  ve EFSAD’lı uzman fotoğrafçılar tarafından verilmektedir. Program detayına www.efsad.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Dersler ve içerikleri şu şekilde :

Fotoğraf Makineleri ve Objektifler  :  Fotoğraf makinelerinin belirleyici özellikleri. Teknik özelliklerine ve kullanım amaçlarına göre fotoğraf makineleri, Fotoğrafçılıkta kullanılan optik sistemin belirleyici özellikleri. Objektifler, türleri ve kullanım alanları.

Pozlama ve Kontrol Sistemleri : Pozlama nedir ve nasıl gerçekleşir, Diyafram ve örtücü sistemleri, Diyafram – örtücü ilişkisi. Netleme sistemi, Alan derinliği, Örtücü hızı ve netlik

Dijital Makine Kullanımı : Makine çekim modları (T,A,M,P), Beyaz ayarı, Netlik ve netlik taşıma, Poz ölçümleme modları,

Çekim Uygulama: Fotoğraf makinesi tutuşu, Doğru pozlama ve farklı pozlama değerleri, Hareketli konu ve farklı örtücü değerlerinde çekim, Görüntüyü kontrol etmek, Aydınlatma, Nesnelerin çerçeve içine yerleştirilmesi.

Dijital Fotoğraf  :  Analogtan sayısal görüntüye, Sayısal fotoğraf makinelerinin belirleyici özellikleri, Sayısal fotoğrafçılığın temel kavramları, Çarpan faktörü, dosya türleri, depolama, Sensör bakımı.

Estetik: Estetik bilgi ve fotoğrafik bilgi, Görsel estetik, görme, tasarlama ve kompoze etme,  Çerçeveleme ve çerçevelemenin belirleyici ilkeler

Fotoğraf Projesi (Ders) : Fotoğraf projesi adımları. Proje bazlı çalışmanın getirileri. Çalışılacak proje konusuna göre pratiğe yönelik bilgiler (Net fotoğraf çekme teknikleri, Farklı ortamlarda çekim teknikleri,  Manzara, portre, makro, spor, şehir çekim teknikleri)

Fotoğraf Projesi (Uygulama) : Belirlenen proje konusu ile ilgili EFSAD’lı uzman fotoğrafçılarla beraber çekim uygulaması. Ders konularının pratiğe uygulanması, iletişim kurma.

Fotoğraf Projesi (Değerlendirme) : İlk çekim sonrası fotoğraflar danışmanla değerlendirilecektir. Değerlendirmede katılımcının fotoğrafları genel fotoğraf estetik kurallarına göre yorumlanacak kendisini geliştirmesi için yönlendirilecektir. Bu yorumlar çerçevesinde katılımcı proje konusunda çekimlerine devam etmekte ve çektiği fotoğrafları gösteri için EFSAD’a teslim etmektedir.

Sertifika Töreni ve Sunum : Eğitimin tamamlanmasından 3 hafta sonra katılımcılara törenle sertifikaları verilmektedir. Tören öncesi EFSAD’daki konuklara katılımcıların proje sürecince çektikleri fotoğraflardan bir müzikli gösteri sunumu yapılmaktadır.

Kayıt olmak için EFSAD’a uğramanız gerekmektedir.

Katılabileceğini düşündüğünüz çevrenizdeki arkadaşlarınıza , dostlarınıza haber verirseniz memnun oluruz.

EFSAD Tel :  222 330 47 77 (Hafta içi : 14:00 – 19:00 Arası arayabilir, uğrayabilir, kayıt olabilirsiniz)

EFSAD Nerede? : İnternet sitemizde adres ve kroki verilmektedir. EFSAD Üniversite Caddesinde Üniversite Tramvay durağının karşısında yer almaktadır. Tepe Mobilya’nın yanındaki merdivenlerden aşağı inilmektedir.

Seminer_96k

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …