Yaşamı Okumak: Küçükhöyük’ten Paylaşımlar

Anadolu’nun bir kasabasında bir gazete çıkarmak nasıl bir şeydir? Toplum olarak zayıf olan okuma alışkanlığımıza rağmen bir kasabada buna cesaret etmek nasıl bir şeydir?

Soruların yanıtını bize bu işe cesaretle kalkışıp bu projeyi hayata geçiren üç genç arkadaşımız verecek ve fotoğraflarla belgeledikleri bu sürecin gösterisini sunacaklar.

“Küçükhöyük’ten Paylaşımlar” Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Küçükhöyük Kasabası’na ait yerel bir gazetedir. 10 Temmuz-17 Eylül 2012 tarihlerini kapsayan iki buçuk aylık bir süreçte 10 sayı yayımlanan bir ‘öğrenci yaz projesi’dir. Proje kapsamında gazetenin haber toplama ve yazma işini Meral Tosun, yazılan haberlerin editörlüğünü ve gazete tasarımını Ayşegül Dallı ile Barış C. Kerman yapmıştır.  Proje “Yaşamı Okumak: Küçükhöyük’ten Paylaşımlar” adı altında fotoğraf sergisine dönüşmüştür.

Projenin amacı, okuma ve yazmaya karşı ilgisiz olan kasaba halkının ilgisini, ‘okuma ve yazma’ya çekebilmek, annelere çocuklarının eğitimi konusunda bir nebze de olsa bilinç kazandırabilmek, kız çocuklarının eğitim konusunda yaşadığı problemlere dikkat çekmek ve küresel dünyada mikro teknolojiye bağlı bir mikro haberleşme ağı kurmaktır. Bütün bu amaçları öğrenciler, yaptıkları haberlerle halka yine halkın kendisini okutarak gerçekleştirmeyi öngörmüşlerdir.

Gazetenin içeriğini oluşturan haberler, kasabanın sosyal, ekonomik ve zaman zaman özel hayatını barındırmıştır. Proje bu bağlamda, bir tarım haberciliği özelliği de taşımaktadır.

Biz de EFSAD olarak yürekten kutladığımız bu genç arkadaşlarımızın örnek çalışmasını sizlere ulaştıralım istedik ve programımıza aldık.

Aynı akşam EFSAD’da 93. dönem olarak eğitimini tamamlayanların sertifika törenini yapıyoruz. Tören öncesi arkadaşlarımızın hazırladığı proje gösterisini izleyeceğiz.
93. Dönem seminer katılımcılarını ve tüm fotoğraf severleri EFSAD’a bekliyoruz.

Yer : EFSAD
Tarih : 21 Aralık 2012 Cuma
Saat : 19:15
Not : Etkinliğe katılmak için üye olmanız ya da herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

_DSC0016

_DSC0287

_DSC0903

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …