EFSAD’da 13 Mart Cuma – Yaşayan Kadınlar: Selfportre 2 Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi

EFSAD’ın 13 Mart Cuma günkü konuğu Yaşayan Kadınlar Fotoğraf Grubu. Grubun geçmiş çalışmaları ve yapacakları sunum hakkında verdikleri bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

YAŞAYAN KADINLAR: Selfportre 2

Yaşayan Kadınlar bu gösterilerinde objektifi bir kez daha kendilerine doğrultup kişisel tarihleri üzerinden kadın olmayı sorguluyorlar. Makine, fotoğrafçı olarak kendimize yöneldiğinde acaba neler değişecek? Kadın olmanın toplumsal, özel, politik hangi alanında duraklayacak?

YAŞAYAN KADINLAR

Grubumuz ilk projesinde “Öldürülen ve dövülen kadınlara inat Yaşayan Kadınlar” sloganı ile hayatın her alanında yaşama tutunmuş kadınları fotoğrafladı. (2011) Yaşayan Kadınlar Grubu’nun ikinci sergisi “Self-portreler”, grubun içinden 10 kadının objektiflerini kendilerine doğrultup kadına dair ne varsa aktardıkları bir sergiydi (2012). Üçüncü projemiz “Madam” ise, “Madam, bir nefes verdi Adam doğdu, adam sonra unuttu, nefes yaşamdı” dizeleriyle başlayan, erkekleri anlama çabasıydı. “Kadına Yönelik Zulme Karşı Manifesto: ZAMAN” adlı projemizde bir manifesto ortaya koyarak, zulme karşı hayır dediğimiz bir gösteri gerçekleştirdik (2014). Beşinci projemiz (2015) “Kadına Yönelik Zulme Karşı Sessiz Çığlık Gösterisi YAŞAYAN KADINLAR: HEPİMİZ BİRİZ” diye bağırdığımız, birlikteliğin gücünü göstermeyi amaç edindiğimiz bir gösteriydi. Yaşayan Kadınlar, “Bellek” (2016) adını verdiğimiz bir diğer gösterimizi, “Türkiye’de kadının imgesel, kültürel ve toplumsal değişimini anlatma çabası” olarak tanımlayabiliriz. Diğer projemiz (2017) ise günümüz dünyasının içinde bulunduğu karanlığa bir ışık yakmanın gerekliliğini vurguluyor ve “Kaos” diyoruz. Kadından önce insana dikkat çekerek vicdan duygusunu sorguluyoruz. Son projemiz Yaşayan Kadınlar: Selfportre 2 ise objektifi bir kez daha kendimize doğrultup kişisel tarihlerimiz üzerinden kadın olmayı sorguluyoruz. Yaklaşık 9 yıldır birlikte çalışmalara imza atan grubumuzu kuran ve küratörlüğünü yürüten Gülbin Özdamar Akarçay.

Ve diyoruz ki;

“Biz Farklı meslek gruplarından ve farklı yaşlardan kadınlar, temel fotoğraf eğitiminden sonra fotoğrafa bakışımızı ve fotoğrafik vizyonumuzu geliştirerek bir manifestoda birleştik. İlk sergimizi öldürülen, dövülen kadınlara ithaf ettik. Grubumuzda ev hanımından, öğrenciye, hemşireden güzellik uzmanına her yaştan kadın temsil ediliyor. Biz 10 Kadın fotoğrafçı kadınları şiddete maruz bırakanlara tepki olarak inadına Yaşayan Kadınlar dedik. İnsan olmanın temel haklarından biridir yaşam hakkı. Kadın ya da erkek hiç kimse onun yaşam hakkını elinden alamaz. Önce insanız, sonra kadın. Yaşamın her alanında varız. Her birimiz her sektörde çalışmaktayız. Mühendisiz, doktoruz, ev hanımıyız, öğrenciyiz, anneyiz, memuruz, bankacıyız, öğretmeniz, akademisyeniz, kuaförüz, emekliyiz, fotoğrafçıyız. Biz her yerdeyiz. Yaşamın her alanında kadının var olduğunu sergilerimizle ortaya koymaya çalışıyoruz. Zulme karşı da direniyoruz. Biz medyada görüldüğü gibi sadece dövülen, öldürülen kadınlar değiliz!”

Küratör: Gülbin Özdamar Akarçay

Yaşayan Kadınlar Fotoğraf grubunda yer alan fotoğrafçılar:
Ayşegül Çıkıncı, Hülya Avdan, Özlem Kanat Örneksoy, Sevgi Kösem, Solmaz Mercan.

 

Fotoğraf gösterilerimiz ücretsiz olup katılım için üyelik şartı aranmamaktadır. Tüm fotoğraf severleri bekliyoruz.

 

13 Mart 2020 Cuma 19.00

Yer: Özdilek Sanat Merkezi 

İlginizi Çekebilir

19 Nisan 2024 Cuma – Özlem Kaya-Haluk Akbaş”Çizgiler-Cedit-Düş Bahçesi-Kuş Pazarı-Sayacılar”

Bu akşam “ Çizgiler, Cedit, Düş Bahçesi, Kuş Pazarı, Sayacilar ” isimli gösterileriyle Özlem Kaya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir