25 Nisan Cuma – Gökçe Pehlivanoğlu, “Kameram ve Bavulum” Fotoğraf Gösterisi

 

EFSAD’ın 25 Nisan 2014 Cuma tarihindeki fotoğraf etkinliğinin konuğu İstanbul’dan çok yönlü çalışmalara sahip bir fotoğrafçı Gökçe Pehlivanoğlu. Fotoğrafın dışında profesyonel bir yönetmen olarak birçok kısa film ve klip çalışması da bulunan Pehlivanoğlu, “Kameram ve Bavulum” isimli gösterisi ile bizlerle olacak. Aynı zamanda hepimizin merak ettiği film ve kliplerin hazırlanması, set fotoğrafçılığı, çekim aşamaları gibi hareketli görüntüye dair bilgi ve tecrübelerini de bizlerle paylaşacak. Gökçe Pehlivanoğlu, “Kameram ve Bavulum”gösterisinin kısa hikayesini kendi cümleleriyle şu şekilde özetliyor:

 

 “Seyahat bloglarının ve fotoğraflarının bu kadar moda olduğu bir dönemde böyle bir proje üretmek normalde hiç bana göre bir davranış değil. Fakat seyahat etmek, aynen bir virüs, bir kere vücuda girdi mi kurtulması imkansız gibi. Yurtdışı seyahatlerimin düzenli hale gelmesinin başlangıcı, bundan tam 2 sene öncesine denk geliyor. Barcelona ile başladığım bu yolculuk, Granada ile devam etmişti. Daha sonrasında, bu 2 sene içerisinde, aşağı yukarı sıralı ve unutmadan saymaya çalışırsam: Atina, Rodos Adası, Girit Adası, Paris, Toledo, Madrid, Roma, Milano, Kos Adası, Simi Adası, St Gallen, Floransa, Venedik, Lugano, Cinque Terre, Genova, Como… şimdiye kadar Avrupa’da fotoğraf ve video çekimi yaptığım şehirlerin listesi.

 

 Kameram ve Bavulum adını koymamın nedeni, yola çıkmak için “bir kamera ve bir ufak bavul yeter”in altını çizmek istememdi. Bu proje baştan bir televizyon programı olarak tasarlandığı için “Fotoğraf makinesi” yerine “kamera” kelimesini kullandım. Hazırladığım bu televizyon programının önemli bir kısmını, bu seyahatler sırasında çektiğim fotoğraflar oluşturuyor.

 

 Programın kendisi alışılmış gezi programlarının dışında olup, portre odaklı olması gibi, fotoğraflarda da gezilen şehirlerin turistik yerlerinden çok, o yerlerde bulunan yerellere ya da turistik gezi halinde olan insanlara odaklıdır. Bu nedenle bu fotoğraf serisinde, yüzler, mekanlara göre daha ön plandadır. Yüzler, mekanın ve mekanın duygusunun yansımasıdır.”

 

 Tüm fotoğraf severleri bu güzel gösteri için etkinliğimize davet ediyoruz.

 

 Gökçe Pehlivanoğlu Özgeçmiş:

 

1984 İstanbul doğumlu. Saint Joseph Fransız Lisesi 2002 mezunu. 2006’da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema – Tv bölümünü birincilikle bitirdi. 2008’de New York Film Academy (Paris – La Femis) filmmaking workshop’una katıldı. 2009-2010 yıllarında Kadir Has Üniversitesi’nde Müzik Video Yapımı ve Fotoğraf Sanatı derslerini verdi. 2013’te Kadir Has Üniversitesi’nde Film ve Drama bölümünde yüksek lisans yaptı. Halen SAE Institute İstanbul’da Müzik Video Yapımı ve Akademi İstanbul’da Sinematografi derslerini vermekte. Bir çok kısa film ve klip çalışması vardır. Profesyonel alanda yönetmenlik ve fotoğrafçılık yapıyor.

 

 Websitesi: http://www.lunaroom.net

 

Instagram: http://instagram.com/lunaroom

 

500px: http://500px.com/KameramVeBavulum

 

Facebook: https://www.facebook.com/GokcePehlivanogluOfficial

 

 25 Nisan Cuma 19:00 Özdilek Sanat Merkezi

 

Not: EFSAD fotoğraf gösterileri herkese açık olup ücretsizdir.

IMG_0001 IMG_0002 IMG_0003 IMG_0004 IMG_0005 IMG_0006 IMG_0007 IMG_0008

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir