EFSAD’da 11 Ekim Cuma – Fotoğraf Gösterisi/Söyleşi – Emin Özmen

11 Ekim Tarihli fotoğraf etkinliğimizde konuğumuz basın fotoğrafçısı Emin Özmen. Yakın dönemde iz bırakmış bir çok olayda sadece Türkiye değil tüm dünya onun fotoğraflarıyla bilgilendiği Özmen Japonya’daki tsunami felaketinden Yunanistan’daki protestolara, Suriye iç savaşından gezi olaylarına kadar fotoğrafın belgesel gücünü bir çok alanda başarıyla kullanmış. Yakın döneme kadar Sabah Gazetesi’nde fotomuhabirliği yapan Emin Özmen World Press ödülüne de sahip.

Emin Özmen paylaşacağı fotoğraf gösterilerinin sonrasında Türkiye’de fotojurnalizm ve fotoröportaj üzerine söyleşide bulunacak.

Emin Özmen Kimdir :

1985 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamlayıp 2003 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde Fizik bölümüne yerleşti. Üniversite yıllarında belgesel fotoğrafa yöneldi ve fotoröportajlar üretti. 2007’de HSBC Bankası sponsorluğunda ilk fotoğraf albümü “Anadolu’da İnsan” yayınlandı. Ardından yine HSBC Bankası sponsorluğunda Türkiye’nin 26 şehrinde uygulanmakta olan mikrokredi alarak kendilerini yoksulluktan kurtaran kadınların hikayelerini fotoğraflayıp “Türkiye’de Mikrokredi Öyküleri” isimli belgesel çalışmasını albüm haline getirdi. Fizik eğitimini bırakıp Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Fotoğraf bölümünde eğitim almaya başladı. Bu sırada 2008 yılında Sabah gazetesinde fotomuhabiri olarak görev yapmaya başladı. 2009-2010 yıllarında Avusturya Linz Sanat Üniversitesi’nde medya fotoğrafı ve belgesel fotoğraf eğitimi aldı. Aynı yıllarda Avrupa’nın birçok ülkesinde fotoğraf çalışmaları gerçekleştirdi. 2011 yılında Somali Kıtlığı’nı fotoğrafladı ve bu çalışması Ekim 2011’de Turkuvaz Kitap tarafından basıldı. Aynı yıl fotoğrafladığı yüzyılın en büyük depremi olma özelliğini taşıyan 9.0 Japonya Tsunami Depremi ve Yunanistan’da fotoğrafladığı ekonomik protestolar oldukça ses getiren çalışmaları oldu. 2012 yılında Suriye İç Savaşı’nda kaydettiği fotoğraflar ise Agence France Press tarafından tüm dünya medyasına servis edildi ve başta The New York Times, The Los Angeles Times, The Washington Post, The Guardian, El Pais, BBC olmak üzere dünyanın önde gelen medya kuruluşları tarafından geniş bir şekilde kullanıldı. 2012 Yılında World Press Photo Spot haber kategorisinde 2.lik kazandı, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Özel Ödülüne layık görüldü. Emin Özmen, halen İstanbul’da yaşamakta ve ve Agence Le Journal de fotomuhabiri olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

11 Ekim 2013 Cuma 19:00
Özdilek Sanat Merkezi

Not: Fotoğraf gösterimiz sonrasında salonda başka etkinlik olduğundan gösteri geciktirilmeyecek ve saat 19:00’da başlatılacaktır.

www.eminozmen.com

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir