EFSAD’da 7 Aralık – Çiçek Kıral Fotoğraf Gösterisi

EFSAD’ın 7 Aralık Cuma günkü konuğu EFSAD’lı kadın fotoğrafçılarımızdan biri olan Çiçek Kıral. EFSAD bünyesinde kurulan “Bir Ses Ver” fotoğraf grubu ile çalışmalarına devam eden Kıral, bizlerle  ”Metamorfoz”, “Yapraklarla Vals”, “Sabah Sabah Eskişehir”, “Fotoğrafın Ev Hali” ve “Çankaya ve Sis” isimli gösterilerini ve deneyimlerini paylaşacak.

Fotoğraf gösterilerimiz ücretsiz olup katılım için üyelik şartı aranmamaktadır. Tüm fotoğraf severleri bekliyoruz.

7 Aralık 2018 Cuma 18:45

Yer: Özdilek Sanat Merkezi 

Çiçek Kıral kimdir?

1971 yılında Almanya’da doğdum. Eğitim hayatımın ilk altı yılını Almanya’da tamamladıktan sonra liseyi Bursa Kız Lisesinde, lisans eğitimimi Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi Anabilim dalında, Yüksek Lisansımı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İngiliz Dili Ve Edebiyatı bölümünde tamamladım. Halen Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Bunun yanında 24 yıldır Anadolu Liselerinde İngilizce öğretmeni olarak çalışmaktayım. Evli ve iki kız çocuğu annesiyim. Hayatımın her aşamasında bir veya birden fazla hobi ile sanat sevgimi yaşamaya çalıştım. Bunların içerisinde karakalem resim çalışmaları, akrilik boya ile resim çalışmaları ve Türkçe/İngilizce öykü yazarlığı öne çıkanlardır. Çocukluğumda özellikle fotoğraf albümlerine defalarca bakarken fotoğraf sanatına hayranlık duymaya başladım. 90’lı yılların sonlarında eşim fotoğraf dersleri alırken ve fotoğraf sohbetleri yaparken kulak kabartır oldum. Hatta fırsat buldukça evimize kurduğumuz mini stüdyoda eski siyah beyaz bir agrandisör ile kısa bir süre deneysel karanlık oda çalışmaları tecrübe ettim. İleri dönemlerde mobil fotoğrafçılık ve kompakt Kamera ile ışıkla resmetme sanatıyla uğraşmış olsam da EFSAD bünyesinde 121. dönem kursiyerliğimden sonra fotoğraf zihnimde yepyeni bir imaj kazandı.

Son üç yıldır yoğun bir dijital fotoğraf üretim sürecinde, fotoğraf anlamında her yeni konu ele alışım damağımda farklı tatlar bırakmaya başladı. Bunlar içerisinde doğa ve makro fotoğrafçılığı beni gün doğumunu dışarda karşılamaya itti, insan ve portre çekimleri sosyal hayatıma yeni bir bakış açısı getirdi. Fotoğraf ile birlikte dijital yazılımlara ilgi duymaya başladım ve bunun sonucunda manipülasyon çalışmaları ve dijital düzenleme kaçınılmaz oldu. Uzun sözün kısası sonu gelmeyen bir dünyaya adım attım.

Bireysel birkaç başarımdan sonra daha keyifli olan EFSAD bünyesinde kurulan “Bir Ses Ver” fotoğraf ekibi ile 2 yıldır farklı projeler üzerinde çalışmaktayım. Çalışma grubumuz ile 2 farklı sergi ile Eskişehir’de fotoğraf severlerle buluşma imkânımız da oldu. Şu an yaptığım çalışmaların gelecekte yapmak istediklerimin zeminini hazırladığını düşünmekteyim. Dev bir dağın eteklerine tırmanmaya başladığımı hissediyorum ve kendi çapımda zirveye giden yolu yüksek motivasyonla çıkmaya devam ediyorum. Hayat bana ürettiklerimiz ve paylaştıklarımız ile daha anlamlı geliyor.

 

İlginizi Çekebilir

31 Mayıs 2024 Cuma – Mehmet Baysan ile Uzun Pozlama Teknikleri ve “Yiyeceğini-İçeceğini Al-Gel”

Bu akşam EFSAD’da sezon finalini Mehmet Baysan’la ” Balon Patlatma &Işıkla Boyama ” workshopla yapıyoruz. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir