Eskişehir 10. Fotoğraf haftasının 11 Mayıs Pazar akşamki konuğu Bengiz ÖZDERELİ

Eskişehir  10.  Fotoğraf haftasının 11 Mayıs Pazar akşamki konuğu Bengiz ÖZDERELİ. Bengiz ÖZDERELİ EFSAD’lılarla 3 Boyutlu “Sıradışı Dünya” adlı projesini paylaşacak.

 

“SIRADIŞI DÜNYA”

Konu : Sualtı yaşamından kameralarımıza takılan kesitlerin üç boyutlu olarak suüzerine taşınması ve izleyenleri  sualtındaki maceralarımıza eşlik ettirmek.

Anlatan : Alper Güzel

Metin Yazarı : Arzu Baydar

Yapımcı : Sibel Özdereli

Yönetmen : Bengiz Özdereli

11 Mayıs Pazar  18:00 Özdilek Sanat Merkezi…

EFSAD’ın tüm gösterileri halka açık ve ücretsizdir.

 

Bengiz Özdereli Kimdir :

İTÜ mezunu, 32 senelik mimar ve tasarımcı olan Bengiz Özdereli, sualtında fotoğraf çekmeye 1992 yılında başladı. Bir süre sonra hareketli görüntülerin, sualtını daha iyi anlatabildiğini görüp sualtında film çekmeye karar verdi.

Sualtı videoları ile katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda yüze yakın ödül alan sanatçı Türkiye Sualtı Federasyonu’nun düzenlediği sualtı fotoğraf ve video yarışmalarında önce yarışmacı , 2000 yılından sonra jüri üyeliği ve Kemer Tanıtım Vakfı’nın organizasyonu olan uluslararası sualtı görüntüleme yarışmalarında ise önce yarışmacı sonrasında jüri üyeliği yapmıştır. Uluslararası Marmara Sualtı Festivali’nin kurucuları arasında yer alan Bengiz Özdereli 2004’ten bu yana jüri üyeliği , jüri başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. 2011 senesinde 11inci festivalin başkanlığını ekibiyle birlikte başarıyla yerine getirmiştir.

Bir Ercan Tutal projesi olan yedi engelli dalgıcın Kızıldeniz’deki sualtı macerası’nı görüntüleyerek ‘Dalmak Özgürlüktür’ isimli belgeselin sualtı çekimlerini yaparak bu filmle birçok uluslararası ödül almıştır.

Çek Cumhuruyeti / Paf Tachov `da büyük ödül,ikincilik ve jüri özel ödüllerini,

  • Fransa / Antibes Dünya Sualtı Festivalinde, Fransız Sinema ve Video Federasyonu özel ödülünü,
  • İtalya / Roma, Pelagos festivalinde jüri özel ödülünü,
  • İtalya / Trofeo Delle Bocche / Eco Sub yarışması, Jüri sosyal mesaj ödülünü,
  • Belgrad sualtı film festivalinden festival birinciliğini,
  • Slovakya / High Tatras sualtı film festivalinde jüri özel ödüllerini alarak ismini ulusal ve uluslar arası sualtı dünyasına duyurmuştur.

Sualtı’nın Yıldızları isimli kitabın çekimlerinde görüntü yönetmenliği yaparak dünyanın en zehirli canlılarından “Mavi Benekli Ahtapot”un çiftleşmesini doğal ortamında ilk defa kayda almıştır

Bengiz Özdereli sualtı çekimleri ve görüntü yönetmenliği yaptığı pek çok sinema filmi, kısa film, belgesel, reklam ve sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra 7 sene Maltepe Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak her yıl öğrencilerine ‘Sualtı Görüntüleme Dersleri’ vermektedir.

Kurduğu “Beng’S Production” isimli şirketi ile sinema ,Tv ve Reklam sektörüne profesyonel sualtı görüntüleri çekmekte ve yönetmektedir, “Beng’SHARK Underwater Equipment” markası ile ürettiği ekipmanlara hergün bir yenisi ekleyerek, sualtının zorluklarına büyük kolaylık sağlamakta ve bu konuda dünya üreticileriyle yarışmaktadır.

Image001

İlginizi Çekebilir

EFSAD Duyuru

Merhaba Fotoğraf Dostları İki yıldan uzun süren pandemi nin ardından EFSAD olarak yeni fotoğraf projelerine …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir